به مناسبت هفته پژوهش؛

کارگاه آشنایی با فرآیندهای سه گانه تحلیل نصوص دینی در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزرا شد

24 آذر 1399 ساعت 14:18

به مناسبت هفته پژوهش، کارگاه آشنایی با فرآیندهای سه گانه تحلیل نصوص دینی در دانشکده علوم قرآنی مشهد به صورت غیرحضوری برگزار شد.


به گزارش ایحا از مشهد، به مناسبت هفته پژوهش، کارگاه آشنایی با فرآیندهای سه گانه تحلیل نصوص دینی با ارائه دکتر محمد عترت دوست، استاديار گروه الهيات دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي در دانشکده علوم قرآنی مشهد به صورت غیرحضوری برگزار شد.

در این کارگاه دکتر عترت دوست، توجه به اقتضائات عصر جدید در فرآیند تحقیق و پژوهش، ضرورت بازبینی نتایج تحقیقات پیشین و ضرورت اعتبارسنجی علمی مجدد پیش فرض ها و مسلّمات را به عنوان مقدمه ذکر کرد.

وی همچنین به توضیح گونه های مختلف فرآیند بسط دانش شامل بسط تفصیلی؛کشف و شرح لایه های متن و بسط ساختاری؛شناسایی موضوع در جغرافیایی بزرگتر پرداخت و مثال هایی زد و سپس به گونه های مختلف تحلیل نصوص دینی شامل تحلیل های متنی، تحلیل های فرامتنی، تحلیل های سبک شناسی، تحلیل های منبع شناسی اشاره کرد.

استاديار گروه الهيات دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي در ادامه به دسته بندی مراحل فهم متن پرداخت و ضمن تقسیم این فرآیند به سه مرحله اصلی شامل تحلیل متن، تحلیل محتوا و تحلیل گفتمان به توضیح تفصیلی مراحل اصلی و زیرمجموعه های آن ها پرداخت.

تحلیل سند، معناشناسی، ریشه شناسی، تبارشناسی در شاخه تحلیل متن، کمی و کیفی در شاخه تحلیل محتوا و زبانی، تاریخی و انتقادی در شاخه تحلیل گفتمان از جمله مراحل میانی بودند که در این کارگاه توضیح داده شد و تقسیم بندی زیرمجموعه های آن ها با ذکر مثال هایی تبیین شد.

محمد عترت دوست در خاتمه بومی سازی روش تحلیل گفتمان برای متون دینی؛ روش پدام را همراه با اجرای گام به گام آن شامل شناسايي واژگان دالّ مركزي و هسته اي، مفصل بندي مجموع روايات، بافت موقعيتي و ديرينه شناسي روايات، شناسايى جريان هاي موازي و رقيب و شناسايي گفتمان زمينه ساز روايات تشریح کرد.

شایان ذکر است در خاتمه این کارگاه از دانشجویان برتر آموزشی در مقاطع مختلف، پذیرفته شدگان مقطع دکتری سال 99، رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال 99 و راه یافتگان به مرحله نهایی بیست و پنجمین دوره المپیاد علمی، تقدیر به عمل آمد.

علاقه مندان می توانند فایل آموزشی این کارگاه را از بخش ضمیمه این خبر دریافت نمایند.


کد مطلب: 11490

آدرس مطلب: http://ihaa.ir/vdce7e8z.jh8zoi9bbj.html

ایحا
  http://ihaa.ir