شاگرد آیت الله مصباح یزدی (ره):

ولایت گستری، یکی از ویژگی های مشترک آیت الله مصباح یزدی و شهیدان سلیمانی و فخری زاده بود

30 دی 1399 ساعت 17:12

استاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در جمع دانشجویان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به بیان ویژگی های عملی آیت الله مصباح یزدی (ره) پرداخت.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمدحسین شریفی از اساتید مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و یکی از شاگردان آیت الله مصباح یزدی ره با حضور در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره علامه مصباح یزدی ره که در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد، از طریق وب کنفرانس به بیان شخصیت و جایگاه علمی و عملی آیت الله مصباح پرداخت.

وی ضمن عرض تسلیت بمناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و نیز گرامیداشت یاد و خاطره این عالم بزرگ، اظهار کرد: یکی از ویژگی های شخصیت های بزرگ، چندبعدی بودن ابعاد وجودی آنان است که موجب می شود هرکس به فراخور درک و تصور خود از آنان به بیان ویژگی های ایشان بپردازد.

دکتر شریفی یکی از ویژگی های بارز آیت الله مصباح یزدی ره را متفکر بودن ایشان عنوان کرد و افزود: یکی از برجستگی های آیت الله مصباح از نظر بنده، اندیشمند و متفکر بودن ایشان بود. به جرأت میتوان ادعا کرد که اکثر روزگار علمی خود را با تفکر میگذراندند. ایشان به من میگفت من بعضی روزها 16 ساعت کارعلمی خالص می کردم. ایشان حق قوه فکر را کاملا ادا کردند. تمام سخنرانی ها و آثارشان محصول فکر خودشان بوده البته این به این معنا نیست که از آثار هیچ یک از بزرگان استفاده نکرده باشند. از ویژگی های آثار علامه این بود که آثار دیگر بزرگان را به طور کامل دریافت کرده، ساعت ها تعقل میکردند، استدلال می آوردند و هرکدام را که میپذیرفتند، ارائه می کردند.

وی، اظهار کرد: از دیگر ویژگی ایشان می توان به فروتنی و تواضع در برابر اساتید خود، علمای هم دوره و حتی شاگردانشان اشاره کرد. ایشان از محضر بزرگانی همچون آیت الله العظمی بروجردی ره، امام خمینی ره ، علامه طباطبایی ره ، آیت الله بهجت ره استفاده کردند و همواره شیفتگیشان به امام و دیگر اساتیدشان مثال زدنی بود. حتی با توجه به اختلاف نظر در برخی موضوعات همچون مبحث اعتباریات علامه طباطبایی، هیچگاه این تضاد فکری را به صورت مستقیم بیان نکردند و این نشان از فروتنی و احترامی بود که برای اساتید و علما قائل بودند.

حجت الاسلام شریفی افزود:  ایشان همچنین در برابر علمای هم دوره خویش هم از تواضع و فروتنی خاصی برخوردار بودند به طوریکه بارها دست علمای همدوره خود را بوسیده اند. این فروتنی در برابر شاگردانشان هم مشاهده می شد به طوریکه بارها در برابر ما به نشانه احترام از جا برخاسته و می ایستادند.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که فرمودند: «هیچکس نمی تواند دین خدا را در جامعه محقق کند مگر اینکه احاطه همه جانبه نسبت به دین داشته باشد». جامعیت را از دیگر ویژگی این عالم بزرگ عنوان کرد و گفت:، به حق ایشان شایسته نام علامه بودند. در حوزه فقه، حدیث، فلسفه، تفسیر و علوم متنوع دیگر در حوزه انسانی همواره به عنوان یکی از قطب های اصلی در میان علما، اساتید و روشنفکران شناخته می شدند. برای معرفی بخشی از فعالیت های ایشان می توان به تصحیح 6 جلد بحارالانوار در سن جوانی، تعلیقه بر کتاب معان الاخبار شیخ صدوق ره و کتاب البیع امام خمینی ره، تفسیر موضوعی قرآن کریم با هدف استفاده از قرآن در سایر علوم همچون مدیریت در قرآن، اقتصاد در قرآن، جامعه در قرآن، جهان شناسی در قرآن، ابداع دانش معرفت شناسی در فلسفه ، آشنایی با علوم مختلف در حوزه علوم انسانی با چهارجلد کتاب نظریات ایشان در علوم مختلف انسانی و... اشاره کرد.

وی در ادامه نظم فکری و عملی، دنیاگریز بودن به معنای عدم دلبستگی به تعلقات دنیوی، جایگاه و مناصب حکومتی، حلم و بردباری و عشق به اهل بیت علیهم السلام و شهدا را از دیگر ویژگی های این فقیه والامقام عنوان کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان بصیرت را به عنوان یکی از مهمترین ویژگی های آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد و افزود: راه شناسی، شناخت حق و باطل، شناخت مواضع، دارا بودن نگاه کلان و جزء از عوامل ایجاد بصیرت در فرد است که هریک از این ویژگی ها در وجود این عالم عالی قدر وجود داشت. ایشان علاوه بر ولایت پذیری همواره ولایت گستر بودند. از ویژگی های مشترک شهید سلیمانی و شهید فخری زاده و آیت الله مصباح یزدی تلاش برای گسترش دایره ولایت در جهان بود. انجام طرح ولایت یکی از فعالیت های درخشان علامه در گسترش ولایت بود که همچنان نیز این طرح ادامه دارد.


کد مطلب: 11652

آدرس مطلب: http://ihaa.ir/vdcewp8z.jh8zni9bbj.html

ایحا
  http://ihaa.ir