امتیاز مثبت
۰
 
نشست مشترک سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن و رییس دانشگاه مالک اشتر
نشست مشترک رییس دانشگاه مالک اشتر و سرپرست و معاونان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۶
کد مطلب: 9073
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، نشست مشترک دکتر ابوطالب شفقت رییس دانشگاه مالک اشتر و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و معاونان دانشگاه برگزار شد.
در این نشست حجت الاسلام والمسلمین نقیب با بیان این که در حال حاضر ۶ هزار دانشجو در حال فعالیت علمی و پژوهشی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم هستند، گفت: تعداد ۱۳ هزار دانشجو هم از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.
وی افزود: این دانشگاه کاملا قرآنی است و تعداد ۸۰ عضو هیأت علمی و قریب به یکهزار استاد حق التدریس در این دانشگاه در حال فعالیت هستند و فضای دانشگاه بسیار نزدیک به حوزه علمیه است و دانشجویان مؤمن و متدین در این دانشگاه تحصیل می کنند.
سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تعداد دانشجویان دکترای در حال تحصیل را ۵۰ نفر، کارشناسی ارشد را قریب به ۱۸۰۰ نفر و تعداد افراد مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی را بیش از ۴ هزار نفر عنوان کرد.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ای با سازمان سمت در مورد تدوین متون درسی، بیان داشت: از تعداد متون های ارسال شده به این سازمان ۱۰ درس مورد تأیید قرار گرفته است.
حجت الاسلام والمسلمین نقیب ادامه داد: مجوز تأسیس دانشکده در کشورهای خارجی نیز اخذ شده و می توانیم این امکان را فراهم کنیم که دانشجوی خارجی جذب کنیم که در آینده این اقدام صورت خواهد گرفت.
در ادامه نشست دکتر شفقت، رییس دانشگاه مالک اشتر با بیان این که دانشگاه مالک اشتر، دانشگاه مهندسی دفاعی است و هم اکنون ۲۵۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۶۰۰ دانشجوی دکتری در این دانشگاه در حال فعالیت علمی پژوهشی هستند، گفت: وظیفه ما پشتیبانی از واحدهای تحقیقاتی است.
وی تولید ۶ نشریه علمی پژوهشی و کتاب های بسیار علمی را از دیگر فعالیت های دانشگاه مالک اشتر دانست و افزود: حدود ۵۰۰ محقق در دانشگاه مشغول تولیدات پژوهشی هستند.
ریس دانشگاه مالک اشتر با اشاره به این که جامعه دانشگاهی به علت ناآشنایی، عدم درک یا ثقیل بودن و آموزش ندیدن به فضای قرآنی ورود نمی کنند و یا کمتر ورود دارند، ادامه داد: اگر بتوانیم اساتید را به سمت موضوعات قرآنی سوق دهیم بسیاری از آسیب های موجود برطرف خواهند شد و دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در این زمینه می تواند یاری گر ما باشد.
وی تدوین و تولید مجلات مشترک علمی پژوهشی در عرصه های قرآنی، تشکیل انجمن قرآنی با حضور اساتید دو دانشگاه، تقویت فعالیت های قرآنی در دانشگاه و تشکیل کمیته مشترک بین دو دانشگاه در گام دوم انقلاب را از فعالیت هایی دانست که می سود انجام داد.
در بخش پایانی این نشست حجت الاسلام حسین تاج آبادی، عضو هيأت علمي دانشگاه صنعتي مالك اشتر نیز با اشاره به راه اندازی مرکز مطالعات علم و دین در دانشگاه مالک اشتر، اظهار داشت : می توانیم در این مرکز از اندیشه های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم استفاده کنیم و همچنین نیازهای علمی دانشگاه را در زمینه های مورد نیاز تأمین کنیم.
وی تبادل اساتید در عرصه های علمی پژوهشی به ویژه در موضوعات قرآنی را بسیار ضروری دانست و افزود: می توانیم از این اساتید در برگزاری کرسی های نظریه پردازی نیز بهره مند شویم.
در پایان این نشست مقرر شد، تفاهم نامه ای بین دو دانشگاه در زمینه های مختلف علمی پژوهشی تنظیم و به امضای طرفین برسد.
Share/Save/Bookmark