امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه «معناشناسی واژه منّ در قرآن با محوریت همنشینی و جانشینی» دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه ارشد با عنوان «معناشناسی واژه منّ در قرآن با محوریت همنشینی و جانشینی» در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۹
کد مطلب: 9785
 
پایان نامه «معناشناسی واژه منّ در قرآن با محوریت همنشینی و جانشینی» دفاع شد
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از تهران، جلسه دفاعیه دانشجو مریم ندیری رشته تحصیلی علوم قرآن  مقطع کارشناسی ارشد تحت عنوان «معناشناسی واژه منّ در قرآن با محوریت همنشینی و جانشینی» به راهنمایی آقای دکتر عظیم عظیم پور مقدم و داوری خانم دکتر زهره اخوان مقدم در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد. این پایان نامه با نمره  ۱۷.۵ و درجه خوب در تهران پذیرفته شد.
در بخشی از چکیده این پایان نامه آمده: 
تحلیل مفاهیم واژگان و اصطلاحات کلیدی قرآن مستلزم یک روش، نظام‌مند و هدفمند است. در این میان رویکرد معناشناسی به دلیل دستیابی به معنای مفردات قرآن کریم، تبیین واژگان قرآن براساس روش‌های نوین معناشناسی مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. واژه (منّ) و مشتقات آن در قرآن ۲۷ بار تکرار شده است.
منّت دو گونه است: منّت فعلی و منّت قولی و زبانی. منّت فعلی پسندیده است. منتی که از جانب خدا باشد نعمت بزرگ و عنایت ویژه‌ است. که شامل حال حضرت یوسف(ع)، حضرت موسی(ع)، حضرت سلیمان (ع) و حضرت محمد(ص) شده است.
بعثت پیامبر و وجود نازنینش و نعمت هدایت به‌ عنوان بزرگ‌ترین نعمت هایی است که به مؤمنین عنایت شده است. نعمت‌هایی که بهشتیان از آن‌ها متنعم می‌شوند، تعبیر به منت شده. منّت قولی نکوهیده و ناپسند است و به معنای به رخ کشیدن نعمت است که درباره انفاق همراه با اذیت و ریا مطرح می‌شود. (منّ) معنای دیگری نیز دارد نعمت ویژه‌ای است که به بنی‌اسرائیل نازل می‌شد در واقع نوعی خوراکی بود که بدون زحمت در اختیار آنها قرار می گرفت. هم‌نشین‌های این واژه مواردی مانند: الله، بعثت پیامبر، تقوا و صبر، عطا، اذیت، ایمان و عمل صالح، شکر و تزکیه و تعلیم است. جانشین‌های این واژه مواردی مانند: نعمت، فضل و صنع است.
در حوزه منت خدا بر پیامبران نتیجه گرفتیم که حکومت انبیای مورد امتنان زمینه ساز حکومت مهدوی است. و غرض خداوند از ذکر جزئیات این تمدن ها عینی سازی امکان تحقق چنین تمدنی است.
در این پژوهش ابتدا به‌ اختصار درباره معناشناسی سخن گفتیم در ادامه آیاتی که مشتقات منّت در آن‌ها آمده را مطرح کرده و هم‌نشین‌های آن‌ها را بیان نمودیم. بعد مصادیق منّت را در چهار حوزه: منّت خدا بر پیامبران، منّت خدا بر بندگان، منّت بندگان بر خدا، منّت بندگان بر بندگان پرداختیم. و هم‌نشین‌های هر گروه را در سه حوزه فاعل امتنان، عوامل امتنان و آثار و نتایج امتنان بررسی کردیم.
مهم ترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱. فصل اول : کلیات پژوهش، تعاریف، مفاهیم و مبانی نظری
۲. فصل دوم: بسامد و واژه شناسی واژه منّ و مشتقات آن در قرآن
۳. فصل سوم: حوزه معنایی منّ و مشتقات آن در قرآن با محوریت هم‌نشینی و جانشینی
۴. مطاله درزمانی و هم‌زمانی واژه منّ
Share/Save/Bookmark