امتیاز مثبت
۰
 
اعطای اجازه قرائت به عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
در ششمین دوره تخصصی اقرا، هفت نفر از قاریان قرآن کریم توانستند از محضر شیخ محمدفهمی عبدالسید عصفور از کشور مصر اجازه قرائت دریافت کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۷
کد مطلب: 7534
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء به نقل از فارس، سنت اقراء یکی از سنت‌هایی است که از صدر اسلام تا کنون رواج داشته است. در این روش، قاری قرآن نحوه تلفظ و ادای دقیق کلمات قرآن را از استاد و شیخ قرائت فرا می‌گیرد و الفاظ قرآن با دقت و امانت نسل‌به‌نسل و سینه‌به‌سینه حفظ شده و منتقل می‌شود. شورای عالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کریم به منظور برقراری حلقه اتصال قرائت قرآن در جمهوری اسلامی ایران به اسناد معتبر شیوخ صاحب اجازات، نسبت این موضوع اقدام نموده است.

 
در ادامه برگزاری دوره‌های تخصصی اقراء با حضور اساتید صاحب اجازه، ششمین دوره تخصصی اقراء با حضور شیخ محمدفهمی عبدالسید عصفور از کشور مصر برگزار شد.

 
براساس این گزارش، ششمین دوره اقراء که از اوایل آبان‌ماه در تهران آغاز شده بود، امروز چهارشنبه 13 دی‎ماه با انجام مراسم اختتامیه پایان یافت.

 
در این دوره «علی‌اکبر حنیفی»، «علی‌اصغر شعاعی»، «ابوالفضل خوش‌منش»، «امیرمحمد زاهدی»، «سعید رحمانی»، «علی قاسم‌آبادی» و «محمدتقی میرزاجانی» پس از تلاوت و تحویل یک دوره کل قرآن نزد استاد مصری، اجازه قرائت به روایت حفص از عاصم را دریافت کردند.

 
در مراسم اختتامیه پس از تلاوت قرآن کریم توسط محمدرضا پورزرگری، شیخ عصفور در سخنانی به اهمیت مقوله اقراء و ضرورت توسعه و ترویج این سنّت برجسته اسلامی پرداخت. پس از آن هریک از نفرات دریافت کننده اجازه قرائت، پس از تلاوت سوره‌های کافرون تا پایان قرآن، سوره حمد و آیات 1 تا 6 سوره بقره و بیان ملاحظات استاد مصری در مورد این تلاوت‌ها، مفتخر به دریافت اجازه نامه قرائت شدند.

 
برگزاری مستمر دوره‌های اقراء، در دستور کار فعلی شورای عالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن قرار دارد.
Share/Save/Bookmark