امتیاز مثبت
۰
 
برپایی کرسی آزاداندیشی در آمل
کرسی آزاداندیشی با موضوع فرهنگی «ویژگی‌های صراط مستقیم از نظر قرآن کریم» در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار گردید.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب: 8731
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از آمل، در ابتدای این نشست، دکتر سید عبدالله اصفهانی معاون آموزشی دانشکده علوم قرآنی آمل در مقام ارائه‌دهنده بحث، پس از معنای واژه «صراط» گفت: مفهوم واژه صراط این است که اعوجاج ندارد و در قرآن کریم دو ویژگی «مستقیم و انعمت علیهم» برای واژه صراط آمده است .

وی در ادامه افزود: راه‌های برگشت به سمت خداوند دو قسم است. یکی صراط مستقیم و دیگری صراط‌ها. صراط مستقیم شاهراه است و صراط‌ها و سبیل‌ها از این شاهراه جدا می‌شوند. در حقیقت صراط مستقیم، کوتاه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه است که با هیچ نوع شرک، ظلم و ... جمع نمی‌شود؛ اما صراط‌ها و سبیل‌ها امکان دارد حجاب داشته باشند. اصحاب صراط مستقیم با اصحاب صراط‌ها متفاوت هستند.

در ادامه دکتر سلیمی دیگر عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی آمل در مقام ناقد، اظهار کرد: برای هر واژه، معناشناسی خاص داریم و در معناشناسی تاریخی باید سیر معنای واژه را مورد بررسی و توجه قرار دهیم. واژه صراط آیا با سین است یا صاد؟ چه تفاوتی بین آنهاست؟ وقتی یک واژه را مفهوم‌شناسی می‌کنیم باید معنای کانونی آن را مورد توجه قرار دهیم.چرا تفاوت بین صراط و سبل و طریق بیان نشد؟ اگر صراط اعوجاج ندارد، چرا صفت مستقیم می‌آید؟لفظ صراط‌ها صحیح نیست برای اینکه در قرآن کریم جمع صراط نیامده است.

دکتر سلیمی در بخش دیگر با طرح این سؤال که اصحابی که در صراط مستقیم هستند دارای چه ویژگی‌هایی هستند؟ گفت: مصادیق عینی این اصحاب چه کسانی هستند؟ آیا سوره حمد تعریف کاملی از صراط مستقیم ارائه می‌نماید؟ آیا تنها صراطی که به خدا منتهی می‌شود مستقیم است؟ آیا دیگر صراط‌ها غیرمستقیم هستند؟ تفاوت‌شان چیست؟

لازم به ذکر است در این کرسی دکتر سید معصوم حسینی به عنوان مدیر جلسه، مباحث مطروحه از طرف ارائه‌دهنده و ناقد را جمع‌بندی نمود.
Share/Save/Bookmark