امتیاز مثبت
۰
 
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشكده علوم قرآني زابل
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «بررسی مفهوم ناسزا و آثار پیامدهای آن از منظر قرآن و روایات» در مقطع کارشناسی، در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۱
کد مطلب: 8894
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی _دانشگاهی ایحاء از زابل، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «بررسی مفهوم ناسزا و آثار پیامدهای آن از منظر قرآن و روایات» با نگارش علی جلیلیان دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن مجید در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر مریم طاهری‌زاده و داوری استاد دکتر عباس یوسفی تازه‌کندی در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار شد.
این پایان نامه با نمره 18 در دانشکده زابل پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
«دشنام و ناسزا به این معناست که نام کسی را به زشتی ببرند و عیب کسی را برشمارند و با عناوین و القاب زشت و بد به کسی ناسزا بگویند. ريشه ناسزاگويي را بايست در عواطف و احساسات جست؛ از اين رو مي‌توان اصلي‌ترين عامل را در دشنام‌گويي، خشم و غضب دانست؛ زيرا وقتي انسان از فردي ناراحت و خشمگين مي‌شود و قصد آزار او را داشته باشد، به او ناسزا و دشنام مي‌دهد.
دومين عامل و خاستگاه ناسزاگويي و دشنام و بددهاني، مسئله عادت است. در آیات قرآن و روایات اسلامی، همه اشکال آن حرام و گناه دانسته شده‌ است. در دین اسلام، که کامل‌ترین دین‌ها می‌باشد‌، ناسزا جایگاهی ندارد و اگر در آیات و روایات معصومین بیان شده‌ است بیشتر جنبه هدایتی دارد و با توجه به آیات و روایات ناسزا، موجب ازدیاد کینه و دشمنی و اجابت نشدن دعا و نابودی برکت در این جهان و محرومیت از بهشت خواهد شد.
این پژوهش به روش توصیفی_تحلیلی نگاشته شده‌ است. خداوند متعال در قرآن مجید واکنش نسبت به دشنام‌دهندگان را بیان کرده و به طور طبیعی معصوم(ع) که در اخلاق به مکارم اخلاقی عمل می‌کند، هرگز به اصل عدالت، یعنی مقابله به مثل عمل نمی‌کند و در برابر دشنام‌دهنده، دشنام نمی‌دهد. در قرآن بیش از 33 مورد را می‌توان یافت که به مفهوم لعن و نفرین و برخی عوامل آن اشاره شده و خداوند به سبب همین عوامل، آنان را نفرین کرده است.
استکبار و توطئه غرور‌آمیز علیه قرآن و آموزه‌های وحیانی از جمله عواملی است که خداوند دارنده این صفت را مستحق لعن و نفرین دانسته است. خداوند در آیات 18 تا 25 سوره مدثر ضمن بیان این عامل، شخص را مستحق مرده باد دانسته و با واژه قتل از او یاد کرده است. طبق روایات اسلامی راهکار مهم جهت کنترل و ترک ناسزا، کنترل خشم و عدم معاشرت با فرد فحاش می‌باشد.
Share/Save/Bookmark