امتیاز مثبت
۰
 
از سوی مسئول روابط عمومی دانشکده میبد صورت پذیرفت :
ارائه راهکارهایی برای ارتقا وقف قرآنی در کشور به مناسبت دهه وقف
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء به نقل از ایکنا ، مسئول روابط عمومی دانشکده علوم قرآنی میبد ، مهمترین چالش در زمینه وقف جدید را عدم شناخت مردم از کمبودهای قرآنی عنوان کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۰
کد مطلب: 6193
 
 
احمد توکلی، مسئول روابط عمومی دانشکده علوم قرآنی میبد در میزگرد تخصصی «توسعه وقف‌های قرآنی، راهبردها و راهکارها» در ایکنا یزد اظهار کرد : مهمترین چالشی که در خصوص وقف های جدید و به خصوص وقف قرآنی با آن مواجه است عدم شناخت مردم به ویژه خیران از کمبودهای جامعه قرآنی است و اگر این شناخت حاصل شود قطعا خیران نیز همراه خواهند شد و همچنین وقف های جدید به سمتی حرکت می کند که نیاز جامعه قرآنی است.

وی ادامه داد: به نظر بنده نقش رسانه ملی و دیگر رسانه ها در این زمینه بسیار اثرگذار است و تاکنون در این رابطه و معرفی کمبودهای بخش قرآن جهت مشارکت خیران و همچنین وقف های جدید ضعیف بوده است.

توکلی افزود: البته نقش علما و بزرگان و همچنین اساتید و معلمان نیز در این زمینه زیاد است. چراکه می توانند به جامعه سمت و سو داده تا در این امر خیر و مشارکت در وقف های قرآنی که باقیات الصالحاتی دو چندان است، شرکت کنند.

وی ادامه داد: دانشکده علوم قرآنی میبد به عنوان یکی از پروژه های موفق وقف قرآنی است که با مشارکت خیران از سال ۸۵ تا ۸۹ بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه شده است و تماماً توسط خیران و به عنوان وقف قرآنی پرداخت شده است.

بازگو کردن نیازهای جامعه قرآنی توسط وعاظ در مجالس روضه خوانی

مسئول روابط عمومی دانشکده علوم قرآنی میبد گفت: بین وقف و شهید و شهادت شباهت های زیادی وجود دارد چون خیران هم اجری همچون شهدا خواهند داشت چرا که شهید با وقف جان خود در راه اسلام از خودگذشتگی داشته و یک واقف هر چیزی که داشته وقف جامعه اسلامی کرده است و لذا وقف جان و همچنین وقف مال در راه خدا دارای ثواب زیادی است و هر چه که عنداالله باشد قطعا ماندنی است.

وی ادامه داد: وقف قرآنی سبب تطهیر روح می شود و در قرآن کریم آمده است:« انفاق در راه خدا باعث تطهیر می شود». لذا در حال حاضر که متأسفانه قرآن در مهجوریت است بهترین راهبرد و رسیدن به تطهیر روح این است که وقفی قرآنی انجام شود.

توکلی افزود: فعالیت در مجالس سیدالشهدا و بازگو کردن نیارهای جامعه قرآنی توسط وعاظ نقش مهمی در زمینه وقف های قرآنی دارد و سمت و سو پیدا می کند خصوصا اگر در مجالس روضه ها عنوان شود، بسیار اثرگذار خواهد بود. دانشکده علوم قرآنی میبد، وقفی قرآنی، سرآمد دانشکده‌های کشور

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی دانشکده علوم قرآنی از سال ۷۳ در شهرستان میبد گفت: این دانشکده از سال ۷۳ تأسیس شد و ۲۳ دانشکده علوم قرآنی در سطح کشور وجود دارد که این دانشکده در بین مقام های اول تا سوم دانشکده های علوم قرآنی سطح کشور قرار دارد و در زمینه های پژوهشی و علمی سرآمد است.

توکلی افزود: در حال حاضر در این دانشکده قریب ۴۰۰ دانشجو در رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند و بیش از ۹00 دانشجو نیز در رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد قرآنی فارغ التحصیل شده اند و در حال پیگیری کسب و ایجاد مقطع دکتری نیز هستیم.
Share/Save/Bookmark