امتیاز مثبت
۱
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز
جلسه دفاع از پایان نامه «نقش شفاعت در بهداشت رواني جامعه اسلامي» در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۲
کد مطلب: 9794
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «نقش شفاعت در بهداشت رواني جامعه اسلامي» با نگارش آقای آمالی دانشجوی رشته علوم قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر محمد جواد سلمانپور و داوری دکتر روح الله دهقان باقی در دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره ۱8 در دانشکده شیراز پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
امروزه در همه جوامع بشری، مشکلات متعددی، مثل (افسردگی، انزواطلبی، پرخاشگری، خودآزاری، مردم آزاری، خودکشی و آمار بالای طلاق) به وجود آمده و برای درمان آنها، متناسب با فرهنگ غالب بر جامعه روش هایی ارائه شده است. در این مورد، نسخه عملی برای جوامع اسلامی، باید از رهنمودهای قرآن و گفتار و اعمال بزرگان دین که برگرفته از تعالیم قرآن وسیره پیامبر (ص) می باشد استخراج شود. و البته به تحقیق ثابت شده که دستورات، توصیه ها و راهنمایی های قرآن، توانسته است، جوامع پیروانش را یاری دهد.
و از آنجا که شفاعت به عنوان عملی ترین توصیه و هدیه دین اسلام، روحیه امید، صبر و مقاومت و نشاط و سرور را در جامعه احیا و به جریان می اندازد، می تواند به عنوان موثرترین، راه درمان بیماری های روانی، محسوب گردد.
در این تحقیق که به روش کتابخانه ای و فیش برداری و تنظیم آنها بر اساس ساختار تحقیق، و تطابق با فرضیه ها و اهداف تحقیق، انجام گرفته است، بهتر دیده شد که عوامل موثر بر بهداشت روانی را به دو بخش تقسیم کنیم؛ اول عواملی که موجب پیشرفت بهداشت روانی می شوند و باید آنها را تقویت کنیم و دیگری عواملی که موجب تضعیف بهداشت روانی شده و باید آنها را برطرف سازیم؛ در این جهت، روشن شد که دستورات اسلام در قالب اعمال حرام، مکروه، مستحب و حلال، موجب تقویت عوامل مثبت و تضعیف عوامل منفی می شود.
Share/Save/Bookmark