امتیاز مثبت
۱
 
حضرت فاطمه(سلام ا... علیها) حقیقت لیلة القدر
همچنان که شب قدر، منزل و ظرف نزول قرآن صامت است، حضرت فاطمه(س)، نیز ظرف نزول یازده قرآن ناطق و امام معصوم (ع) می باشد. به همین سبب خیر کثیر نامیده می شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۲
کد مطلب: 7020
 
 
به گزارش پايگاه قرآني – دانشگاهي ايحاء از كرمانشاه ، علی محمد فلاحی از اساتيد مدعو دانشكده علوم قرآني كرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ايحاء به موضوع : « حضرت فاطمه(سلام ا... علیها) حقیقت لیلة القدر » اشاره نمود كه در اين بخش به گزيده اي از سخنان ايشان خواهيم پرداخت:

ايحاء : حقیقت لیلة القدرچیست؟
شب قدر ، ظرف نزول کلام ربوبی با تمامی صفـات و اسمشاء الهـی است که از آن تعبیـر به نزول قرآن میشود. در حقیقت قلب و صدر حضرت ختمی مرتبت(ص) ظرف و منزل قرآن، جمیع و اسماء صفات الهی است. وچون حقیقت نوری و وجودی حضرت فاطمه(س) و ائمه اطهار(ع) با پیامبر(ص) واحد است به تعبیر دیگر آن حضرات «نور واحد» ند، پس همه معصومین (ع) بویژه حضرت فاطمه(س) حقیقت لیلة القدر می باشد.

ايحاء :آیا دلیلی برای اینکه حضرت فاطمه(س) حقیقت لیلة القدر است وجود دارد؟
بر اساس روایتی از امام صادق(ع) در تفسیر فرات کوفی، به این حقیقت والا اشاره ای نغز و ظریف شده است. إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَهِ اَلْقَدْرِ. اَللَیْلَةُ: فاطمه و القدر: اَللَّهُ. فمن عرف فاطمه حق معرفتها، فقد ادرک لیله القدر، و انّما سُمّیت فاطمه لانّ الخلق فطموا عن معرفتها ... و قوله: وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَهُ اَلْقَدْرِ لَیْلَهُ اَلْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ، یعنى: خیر من الف مؤمن و هى ام المؤمنین.تَنَزَّلُ اَلْمَلائِکَهُ وَ اَلرُّوحُ فِیها و الملائکه المؤمنون الذین یملکون علم آل محمد(ص) و الروح القدس هى فاطمه. بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ اَلْفَجْرِ. یعنى حتى یخرج القائم.
ترجمه؛ اللیلة، حضرت فاطمه، است. القدر ،«اللَّه» است. پس هر کس که فاطمه و مقام ایشان، را به حقیقت بشناسد، حتماً شب قدر را درک کرده است. و علت نام‏گذارى آن حضرت به فاطمه، به خاطر این است که مردم از شناختنش، ناتوان هستند. اما معناى «لیله القدر، بهتر از هزار ماه است»؛ یعنى، بهتر از هزار مؤمن است و آن نیز ام‌‏المؤمنین حضرت زهرا (س) می باشد. مراد از ملائکه، مؤمنان عالِم به علوم آل محمد و مراد از روح یا روح‌‏القدس همانا، فاطمه است و مراد طلوع فجر، ظهور حضرت مهدی و قائم (عج)، است.
توجه به این حدیث کاشف چند مطلب عمیق و دقیق خواهد بود.
الف)- همچنان که شب قدر، منزل و ظرف نزول قرآن صامت است، حضرت فاطمه(س)، نیز ظرف نزول یازده قرآن ناطق و امام معصوم (ع) می باشد. به همین سبب خیر کثیر نامیده می شود.
ب)- درک حقیقت و ماهیت لیلة القدر آنگونه که شایسته است از عهده انسان غیر کامل و غیر معصوم بر نمی-آید. «و ما ادریک ما لیلة القدر» و انسان ها نیز از شناخت شأن و عظمت حضرت صدیقه طاهره(س) ناتوان هستند. «انّما سُمّیت فاطمه لانّ الخلق فطموا عن معرفتها» و فهم و درک هریک از این دو (لیلة القدر و حضرت زهرا (س) مترتب بر دیگری است.« فمن عرف فاطمه حق معرفتها، فقد ادرک لیله القدر » همان گونه كه بزرگی و عظمت شب قدر بر انسان ها مخفی و ناپیدا است، قدر و منزلت حضرت فاطمه (س) نيز براي مردم ناشناخته باقی خواهد ماند.
ج)- لیلة القدر خیر من الف شهر دلالت بر خیر کثیر کوثر نبوی(س) دارد که افاضه رحمت واسعه جلوه رحمانی حق«رحمة للعالمین» در گستره گیتی تا ظهور دولت حق و برپایی قیامت استمرار دارد. و تنزل همیشگی و مستمر فرشتگان بر وجود و بقای انسان کامل در هر دوره ای اشارت دارد.
د)- انتهای شب قدر، طلوع فجر و صبح صادق است«سلام هی حتی مطلع الفجر» آخرین قرآن ناطق نازله از دامان پاک خیر کثیرفاطمی(سلام ا... علیها) نیز ظهور کرده و شب تاریک ظلمتکده جهان را به صبح رهایی و رستگاری، نورانی خواهد کرد.
دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند       
           واندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند
                         بیخود از شعشعه پرتو ذاتم کردند               
                                   باده از جام تجلی صفاتم دادند
                                         چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی  
                                                     آن شب قـدر که این تـازه براتم دادند

سخن پایانی :
در آخر سخنان خويش نيز دعا می نماییم تا همه ما بتوانیم قدر و منزلت این شب عزیز را بدانیم . انشاءا...
Share/Save/Bookmark