امتیاز مثبت
۱
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در قم
جلسه دفاع از پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد با موضوع «همدلی در خانواده از دیدگاه قرآن و روان‌شناسی» برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۳
کد مطلب: 8821
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی-دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «همدلی در خانواده از دیدگاه قرآن و روان‌شناسی» با نگارش زینب خلیلی‌نسب دانشجوی رشته تفسیر قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

این جلسه با حضور مهدی باکویی به عنوان استاد راهنما، محمود خلیلیان به عنوان استاد مشاور و مهدی داوری به عنوان استاد داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

چکیده پایان نامه:
در جوامع انسانی، نهاد خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است. عوامل مختلفی دست به دست هم داده تا این نهاد مهم را پویا و سرزنده نگه دارد. یکی از مهم‌ترین این عوامل «همدلی بین اعضای خانواده» است که دستیابی به آن در هیچ نهاد دیگری امکان‌پذیر نیست. صمیمت و همدلی بین اعضای خانواده به زندگی خانوادگی معنا می‌بخشد و بدون آن افراد نمی‌توانند با شادابی و نشاط در کنار هم زندگی کنند. امروزه در جهان و از جمله در ایران، شاهد آن هستیم که هر روز خانواده‌های زیادی دچار ازهم‌پاشیدگی می‌‌گردند؛ در بین زوجین، «طلاق» امری عادی تلقی می‌شود و «طلاق عاطفی» نیز رواج یافته است. به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین عوامل این آسیب‌ها و نابسامانی‌ها عدم وجود همدلی در خانواده باشد. روش این تحقیق تحلیلی ــ توصیفی است. در این تحقیق اصول، راهکارها، آثار و موانع همدلی از دیدگاه قرآن کریم و علم روان‌شناسی بررسی شده است. یافته‌های جدیدی که تحقیق حاضر بدان رسیده، اشتراک در عقاید و باورهای طرفین، همیاری زوجین در اطاعت از خداوند، همراهی در جبران اشتباهات از جملۀ اصول و مبانی همدلی در خانواده است. راهکارهایی برای همدلی در خانواده مؤثر است و راه رسیدن خانواده به این همدلی، آشنایی افراد خانواده با این آموزه‌ها و تنظیم رفتارهای هر یک از اعضا بر طبق آن است. محبت، احترام، خیرخواهی، تکریم، گذشت، تواضع و مدارا از جمله مهم‌ترین رفتارهای اخلاقی است که انجام آن توسط همسران، والدین و فرزندان از جمله آثاری مانند رضایت و خشنودی، افزایش اعتماد به نفس، ایجاد صمیمیت و دوستی اعضای خانواده را در پی خواهد داشت. همچنین باید توجه داشت که بدبینی، توهین، خودپسندی و قضاوت‌های عجولانه مانع بروز همدلی در خانواده می‌گردد.
کلیدواژه: اصول همدلی در قرآن، همدلی در منابع اسلامی، همدلی در روان‌شناسی، خانواده، همسر، والدین، فرزند.
Share/Save/Bookmark