امتیاز مثبت
۰
 
همایش مشاهیر قرآنی استان یزد برگزار می شود
این همایش برای اولین بار در سطح استان یزد برگزار می شود که بالغ بر ۱۰۰ مقاله تاکنون به دبیرخانه همایش ارسال شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب: 7408
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحاء از میبد، رئیس دانشکده علوم قرآنی میبد در نشست خبری همایش مشاهیر قرآنی گفت: این همایش برای اولین بار در سطح استان یزد،دوشنبه 27 آذر در دانشکده علوم قرآنی میبد برگزار می شود.

سید مصطفی موسوی در نشست خبری همایش، اظهار کرد: پیشنهاد برگزاری این همایش توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مطرح شد و تا کنون حدود ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده که ۵۲ مقاله جهت چاپ در مجموعه مقالات پذیرفته شده، آماده می‌باشد و ۵ مقاله نیز برای ارائه در همایش پذیرفته شده است.

رئیس همایش مشاهیر قرآنی استان یزد گفت: اساتید برتر برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کرده‌اند که حتی بعضی از آن‌ها، خارج از استان و از دانشگاه‌های قم و تهران هستند.

وی خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این همایش، ترویج فرهنگی قرآنی در استان یزد می‌باشد. همچنین تقدیر و آشنایی بیشتر با افرادی که در ساحت قرآن فعالیت داشته‌اند، از دیگر اهداف این همایش است.

موسوی در پاسخ به این سؤال که آیا برای این همایش، سخنران کشوری دعوت شده است، گفت: ابتدا قرار بود با پیگیری‌های امام جمعه محترم، آیت الله مصباح یزدی به عنوان سخنران ویژه همایش دعوت شوند که به دلیل کسالت ایشان، این امر حاصل نشد و در حال حاضر، حجت‌الاسلام طیب‌حسینی سخنران ویژه این همایش می‌باشند.

رئیس دانشکده علوم قرآنی میبد در پاسخ سوال دیگری مبنی بر این که آیا قبلاً چنین همایشی برگزار شده یا خیر، گفت: این همایش، اولین همایش در زمینه مشاهیر قرآنی می‌باشد و من مشابه آن را ندیده‌ام. حتی شاید همایشی با این سبک، در استان یزد هم اولین باشد.

وی در مورد ادامه داشتن این همایش در آینده افزود: برای تصمیم‌گیری در این‌باره باید انتقادات و پیشنهادات و نظرات را بعد از برگزاری همایش بررسی کنیم. شاید لازم باشد در آینده همایش را به‌صورت تفکیکی و جداگانه برای هریک از شاخه‌های قاریان، حافظان وغیره برگزار کنیم.

موسوی در پاسخ به این سؤال که آیا پس از برگزاری همایش، بین دانشکده و مشاهیر قرآنی زمینه ارتباط و همکاری فراهم می‌شود، گفت: در واقع یکی از علت‌های برگزاری این همایش، شناساندن دانشکده علوم قرآنی میبد می‌باشد؛ چراکه این دانشکده در یزد منحصر به فرد است. در کل استان یزد، دانشگاه علوم قرآنیِ دیگری وجود ندارد. با مطرح شدن این دانشکده، زمینه برای همکاری و ارتباط با اساتید فراهم خواهد شد.

رییس همایش مشاهیر قرآنی استان یزد در مورد این‌که در دانشکده علوم قرآنی، چه اقداماتی در زمینه کاهش خلأ پژوهش‌های قرآنی انجام شده، گفت: از لحاظ آماری، حدود ۵۰۰ پایان‌نامه دانشجویی در زمینه‌های قرآنی وجود دارد. از لحاظ کیفی، سعی ما بر این بوده است که زیرساخت‌های کار پژوهشی را فراهم کنیم. از جمله کتابخانه با ۳۰هزار جلد کتاب که البته پاسخگوی نیاز دانشجویان ارشد نیست.
همچنین در این زمینه بانک اطلاعات بصورت دیجیتالی و نرافزار موجود می‌باشد که شهروندان نیز در صورت نیاز می‌توانند استفاده کنند. ولی از لحاظ میدانی، کم کاری کرده‌ایم و بهتر است دانشجویان را علاوه بر پژوهش‌های کتابخانه‌ای، به سمت پژوهش‌های میدانی سوق دهیم. همچنین طرح تشکیل واحد پژوهشی دانشکده با همکاری اوقاف در دست بررسی می‌باشد.

گفتنی است در این نشست خبری، دکتر محمدمهدی خواجه‌پور، معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده تأکید کرد: این همایش در راستای مهجوریت‌زدایی از قرآن کریم و چهره‌های قرآنی استان برگزار می‌شود. چهره‌های چون آقایان فاکر میبدی، شاکر اردکانی و طیب‌حسینی دارای آثار مهمی هستند که بعضی از آن‌ها در حوزه و حتی دانشگاه تدریس می‌شود. هدف نهایی این همایش، چاپ مجموعه مقالات این همایش با عنوان مشاهیر قرآنی یزد با همکاری مراکز مربوطه از جمله اداره ارشاد و اوقاف می‌باشد.

همچنین دکتر مجتبی محمدی مزرعی‌شاهی، دبیر اجرایی همایش گفت: مقصود از مشاهیر قرآنی، حافظان، قاریان، مفسران، اساتید و شاعران قرآنی می‌باشد. پس از برگزاری همایش، مجموعه مقالات ارسال شده در قالب سی‌دی منتشر خواهد شد. همچنین در صورت همکاری مسئولان مربوطه، این مقالات به‌صورت کتابی تحت عنوان مشاهیر قرآنی استان یزد به چاپ خواهد رسید.

جهان‌دیده، مسئول دبیرخانه همایش نیز با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای اجرای همایش گفت: ساخت وبلاگ برای همایش، ایجاد کانال تلگرامی، پاسخ به سؤالات و دریافت مقالات، تهیه دعوت‌نامه و موارد دیگر از جمله وظایف دبیرخانه بوده که تاکنون انجام شده است. همچنین ویرایش و تهیه‌ی مجموعه مقالات از دیگر وظایف دبیرخانه همایش می‌باشد.

وی همچنین با اشاره به این‌که دبیرخانه همایش، هماهنگی‌های لازم بین بسیج دانشجویی و انجمن علمی دانشکده را بوجود آورده، افزود: قرار است این دو تشکل دانشجویی، اقدام به برپایی غرفه‌ها و نمایشگاه نمایند که دستاوردهای علمی دانشکده و همچنین معرفی‌نامه‌ای از مشاهیر قرآنی استان یزد در آن به نمایش گذاشته می‌شود.

جهان‌دیده افزود: بیشتر مقالات ارسال شده، متعلق به دانشجویان دانشکده علوم قرآنی میبد می‌باشد. البته از شهر قم، یزد و شهرستان اردکان نیز مقالاتی را دریافت کرده‌ایم.

مسئول دبیرخانه همایش خاطرنشان کرد: بعد از برگزاری همایش، تمامی مقالات پذیرفته شده در وبلاگ مربوط به همایش در دسترس خواهند بود.
Share/Save/Bookmark