امتیاز مثبت
۴
 
حجت‌الاسلام سیدمحمد نقیب:
نگاه شغلی به رشته‌های علوم قرآنی نداریم؛ این رشته‌ها فرهنگ‌سازند/ اشتغال ۷۵ درصدی فارغ التحصیلان
سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: بر اساس آماری که اخیرا وزارت علوم اعلام کرده؛ بیش از ۷۵ درصد دانشجویان ما اشتغال دارند. طبق این آمار ۶۳ درصد فارغ التحصیلان کارشناسی و ۸۶ درصد فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد این دانشگاه شغل دارند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۷
کد مطلب: 8407
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء به نقل از ایکنا؛ دانشگاه علوم و معارف قرآن نخستین دانشگاه تخصصی علوم قرآن در کشور است و یکی از دانشگاه‌های وابسته به دستگاه اجرایی و زیرنظر سازمان اوقاف و امور خیریه فعالیت می‌کند. پس از تغییرات مدیریتی در راس این سازمان، اکنون مسئولیت ریاست این دانشگاه به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد نقیب واگذار شده است. با توجه به اینکه اخیرا بحث‌هایی پیرامون ادغام و یا انحلال دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی دوباره مطرح شده است، سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن با حضور در استودیو مبین ایکنا درباره چشم‌انداز این دانشگاه و دلایل عدم ارتباط این بحث به دانشگاه علوم و معارف قرآن توضیحاتی را ارائه کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد نقیب، سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در آغاز این گفت‌وگو با بیان اینکه دانشگاه علوم و معارف قرآن یکی از دستاورد‌های مهم انقلاب اسلامی و حاصل خون شهیدانی است که در این راه ریخته شد، اظهار کرد: انقلاب ما یک انقلاب قرآنی بوده است و ما نمی‌توانیم یک نظام جمهوری اسلامی مستقر داشته باشیم، اما در سطح آموزش عالی و در بین کل دانشگاه‌های کشور، دانشگاهی که به صورت تخصصی در زمینه قرآن کار کند نداشته باشیم. ممکن است بگویند در چند دانشگاه رشته‌های علوم قرآنی وجود دارد، اما آن دانشگاه‌ها دانشگاه اختصاصی قرآن نیستند. تنها دانشگاه قرآنی که هیچ رشته‌ای غیر از تفسیر و علوم قرآن ندارد و تمام دانشجویان این دانشگاه در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند، دانشگاه علوم و معارف قرآن است.

 
وی با بیان اینکه تحصیل دانشجویان در این دانشگاه یک ظرفیتی است که در اختیار کشور قرار می‌گیرد، ادامه داد: اکنون حدود ۵ هزار و ۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند و بیش از هزار استاد حق التدریس و ۸۰ هیئت علمی در مقطع استادیاری در این دانشگاه فعالیت می‌کنند.

 
نگاه شغلی به رشته‌های علوم قرآنی نداریم؛ رشته‌های علوم قرآنی فرهنگ سازند

نقیب با اشاره به ایراداتی که این روز‌ها به دانشگاه‌های وابسته به دستگاه اجرایی وارد می‌شود مبنی بر عدم توانایی این دانشگاه‌ها در تامین شغل موردنیاز فارغ التصحیلان خود، افزود: در مسئله شغل حتما باید دانشگاه و نظام به فکر اشتغال فارغ‌التحصیلان باشند، اما در دانشگاه علوم و معارف قرآن صرفا نگاه شغلی به رشته‌های علوم قرآنی نداریم. رشته‌های علوم قرآنی، رشته‌های فرهنگ ساز جامعه هستند و این یعنی افرادی هم که حتی با مدارک دیگری شاغل هستند می‌توانند در این رشته‌ها ادامه تحصیل دهند. کما اینکه این اتفاق هم می‌افتد و درصد قابل توجهی از دانشجویان ما فارغ التحصیلان رشته‌های فنی و مهندسی هستند. دانشجویانی داریم که فارغ‌التحصیل خلبان هواپیمای جنگی و یا متخصص جراح عمومی است. فارغ التحصیلان دانشگاه‌های بزرگ کشور همچون خواجه نصیر و صنعتی شریف وارد این دانشگاه می‌شوند. همیشه این‌گونه تصور می‌شود که افرادی که وارد رشته‌های علوم قرآنی می‌شوند به لحاظ علمی ضعیف‌اند و در رتبه‌های پایین کنکور هستند، بعد هم این‌ها مدرکی می‌گیرند و شغلی ندارند.

 
وی گفت: بر اساس آماری که اخیرا وزارت علوم اعلام کرده؛ بیش از ۷۵ درصد دانشجویان ما اشتغال دارند. طبق این آمار ۶۳ درصد فارغ التحصیلان کارشناسی و ۸۶ درصد فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد این دانشگاه شغل دارند. همچنین چهار هزار خانم خانه‌دار فارغ التحصیل علوم قرآنی داریم که این‌ها دنبال اشتغال نیستند. مسئله‌ای که رهبری هم بر آن تاکید داشتند؛ بحث خانه داری و تربیت فرزند بانوان در کنار تحصیل است. چه بهتر که فضا را برای ادامه تحصیل بانوان خانه دار گسترش دهیم و ما این کار را کرده‌ایم.

سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن با بیان اینکه این دانشگاه در چهل سالگی انقلابی که به بلوغ خود رسیده است ادامه فعالیت می‌دهد، یادآور شد: امروز انقلاب وارد فاز تکاملی خود شده است و در این فضا برداشت ما این است که صحبت از نبود دانشگاه علوم و معارف قرآن حرف درستی نیست. در این فضا باید درباره گسترش فضای قرآنی کشور حرف زده شود. تقویت بیشتر تنها دانشگاه علوم قرآنی کشور در دستور کار باشد، البته این بحث به لحاظ فرهنگی اهمیت دارد. اما به لحاظ قانونی، طی مصوبه‌ای که در شورای عالی اداری در سال ۹۰ ابلاغ شد و بعد در سال ۹۶ و در دولت فعلی بر آن تاکید شده است، صحبت از ادغام و یا انحلال دانشگاه‌های علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی و همچنین پژوهشگاه‌های اجرایی وابسته به دستگاه‌های اجرایی است. در این مصوبات به هیچ عنوان سخنی از دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی نیامده است، اما حالا این مسئله را به دانشگاه‌های دستگاه‌های اجرایی هم تعمیم می‌دهند.

 
با وجود تایید اساسنامه دانشگاه و ابلاغ آن توسط رئیس جمهور، ادغام و یا انحلال معنایی ندارد

وی ادامه داد: استدلال ما این است که اولا سازمان اوقاف و امور خیریه یک دستگاه اجرایی نیست، بلکه یک نهاد حاکمیتی که زیرنظر مقام معظم رهبری فعالیت می‌کند. تصمیم‌گیری درباره دستگاه‌هایی که زیرنظر مقام معظم رهبری فعالیت می‌کنند باید در چارچوب دستگاه خود و با حضور نماینده، ولی فقیه که رئیس این سازمان است، انجام شود. دوما اساسنامه دانشگاه علوم و معارف قرآن در شورای گسترش وزارت علوم مصوب نشده، بلکه در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است و آن جایی که شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم‌گیرنده است، بر اساس نظر صریح حضرت امام هیچ دستگاهی نمی‌تواند درباره مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم‌گیری کند. اساسنامه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم پس از تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای عالی اداری در تاریخ ۲۵ شهریور ۹۷ توسط رئیس جمهور که رئیس این شورا هستند، امضا و ابلاغ شده است. در همان جلسه وزیر علوم فعلی ابهاماتی را به این دانشگاه در زمینه اشغال فارغ التحصیلان وارد کردند که در همان جلسه استدلال کردیم و وضعیت شغلی فارغ التحصیلان را برای حاضران شرح دادیم و همان جا وزیر اعلام کرد که از توضیحات متقاعد شده است و رای‌گیری انجام شد و اساسنامه تایید و ابلاغ شد. اکنون در شرایطی که این اساسنامه توسط وزیر علوم تایید و توسط رئیس جمهور ابلاغ شده است، حرف از انحلال و یا ادغام به لحاظ قانونی جایی ندارد.

دو سوم بودجه دانشگاه علوم و معارف قرآن را اوقاف تامین می‌کند

نقیب افزود: ما در یک کشور و با نظام قرآنی زندگی می‌کنیم. آیا می‌توان در مورد یک دانشگاه قرآنی با ۲۰ دانشکده در سراسر کشور با دارا بودن بیش از پنج هزار دانشجو، ۸۰ هیئت علمی و هزار عضو هیئت علمی حق التدریس به این راحتی تصمیم گرفت و یک‌باره بگوییم این دانشگاه را منحل یا ادغام می‌کنیم؟ این امر جز آنکه یک هزینه کلانی را به مجموعه وزارت علوم تحمیل کند نتیجه‌ای نخواهد داشت. تمام ساختمان‌های این دانشگاه و امکانات اداری آن مربوط به وقف است. دو سوم بودجه ما را سازمان اوقاف تامین می‌کند و بودجه کمی از دولت دریافت می‌کنیم که آن بودجه هم کفاف حقوق کارمندان و هیئت علمی ما را نمی‌دهد. بودجه اختصاص یافته از دولت به این دانشگاه امسال حدود ۲۲ میلیارد است که این میزان حدود هشت میلیارد از حقوق کارمندان و هیئت علمی ما کمتر است. تمام خوابگاه‌ها و ساختمان‌ها را سازمان اوقاف تامین می‌کند. آیا وزارت علوم این آمادگی را دارد تمام هزینه‌های این دانشگاه را که در سال حدود ۱۰۰ میلیارد می‌شود تقبل کند و دانشگاه را تحویل بگیرد؟ آیا وزارت علوم آماده است به ما دانشکده و خوابگاه و به این تعداد هیئت علمی حقوق بدهد؟ وزارت علوم به لحاظ مالی چنین امکانی ندارد. هم‌اکنون نیز بودجه مستقلی برای ما دیده نمی‌شود و ذیل بودجه سازمان اوقاف بودجه در اختیار این دانشگاه قرار می‌گیرد و مابقی بودجه از سازمان اوقاف تامین می‌شود.

 
حجت‌الاسلام نقیب ادامه داد: این مسئله هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ شیوه‌های اجرایی وزارت علوم را دچار مشکل می‌کند. اینکه گفته می‌شود تنها وزارت علوم متولی دانشگاه‌داری است و تنها وزارت علوم باید مدرک بدهد، مگر اکنون مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه علوم و معارف قرآن وزارت علوم نمی‌دهد؟ تمام مجوز‌های تاسیس دانشکده‌های این دانشگاه از وزرات علوم گرفته شده و مجوز تشکیل دانشکده و تاسیس رشته‌ها از شورای گسترش وزارت علوم داده می‌شود. دانشجویان این دانشگاه از طریق کنکور سراسری جذب می‌شوند. ما یک دانشجوی آزاد جذب نمی‌کنیم. تمامی اعضای هیئت علمی این دانشگاه از طریق دفتر جذب وزارت علوم مشغول به کار در این دانشگاه می‌شوند. دانشجو هم که فارغ التحصیل می‌شود مدرک توسط وزارت علوم صادر خواهد شد. اگر جایی باشد که در کنار وزرات علوم مدرک صادر می‌کند این محل اشکال است، اما وقتی دانشگاهی طبق تمام برنامه‌های وزارت علوم فعالیت می‌کند و ناظران وزارت علوم در دانشکده‌های آن نظارت می‌کنند طرح شبهه درست نیست.

 

چهار هزار فارغ التحصیل خانه‌دار داریم

وی در پاسخ به این پرسش که آیا آمار مشخصی از اشتغال ۷۵ درصدی فارغ التحصیلان این دانشگاه دارید، گفت: این آمادگی را داریم که آمار اشتغال فارغ التحصیلان خود را با ذکر اسامی افراد و جایی که مشغول به کار هستند، در اختیار هر نهاد و وزارتخانه‌ای که می‌خواهد قرار دهیم. بر اساس این آمار حدود ۳۰ درصد فارغ التصحیلان ما جذب وزارت آموزش و پرورش شده‌اند، ۱۵ درصد وارد مراکز نظامی و انتظامی در بخش‌های فرهنگی شده اند و حدود ۱۰ درصد این فارغ التحصیلان وارد مراکز فرهنگی از جمله سازمان تبلیغات، اوقاف و دارالقرآن‌ها شده‌اند. ۴۰۰ نفر از فارغ التحصیلان ما به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه مشغول به فعالیت هستند برخی هم در وزارتخانه‌ها و از مدیران وزارتخا‌نه‌ها هستند. چند نفر از شاغلان همین مرکز گسترش و توسعه قرآنی وزارت علوم از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. چهار هزار فارغ التحصیل از بانوان خانه‌دار داریم که متقاضی اشتغال نیستند.

 
نقیب همچنین درباره تغییراتی که برای دانشگاه علوم و معارف قرآن در اساسنامه لحاظ شده، اظهار کرد: اساسنامه اولیه دانشگاه در سال ۷۳ و به عنوان دانشکده علوم قرآنی تهران در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد. در سال ۸۷ وزارت علوم آن را از دانشکده به دانشگاه تبدیل کرد، مشروط بر اینکه دفتر مرکزی این دانشگاه در قم مستقر شود و این امر محقق شد و آن اساسنامه دانشکده علوم قرآنی تهران با تغییراتی به دانشکده علوم و معارف قرآن تغییر پیدا کرد. در اساسنامه قبلی هیئت امنا همان هیئت موسس دانشگاه بودند، اما اکنون اعضای هیئت امنا با تایید و نظر وزارت علوم انتخاب می‌شود. خود وزیر علوم عضو هیئت امنا است، رئیس حوزه علمیه، رئیس سازمان اوقاف و دو شخصیت دانشگاهی قرآنی و دو شخصیت حوزوی قرآنی و نیز یک نفر نماینده سازمان برنامه و بودجه و رئیس دانشگاه که دبیر هیئت امنا است، دیگر اعضای هیئت امنای دانشگاه هستند. چند روز قبل هم وزیر علوم برای اعضای هیئت امنا حکم زدند. چشم انداز  دانشگاه بر اساس تصمیمات این  هیئت امنا خواهد بود. پیش از این گلایه‌هایی مطرح می‌شد مبنی بر اینکه اعضای هیئت امنای این دانشگاه، دانشگاهی نیستند و این مورد انتقاد بعضی‌ها قرار می‌گرفت.

 

به گفته سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن این دانشگاه به دنبال ارتقای کیفی آموزش و پژوهش خود است و به همین منظور این دانشگاه تفاهم نامه‌ای با سازمان سمت جهت تالیف کتاب‌های درسی این دانشگاه امضا کرده است و هم اکنون سه کتاب مصوب برای چاپ و هفت طرح آماده ارسال است.

 

نقیب ادامه داد: ۲۵ درصد دروس را به شکل استودیویی ضبط کرده‌ایم و بعد از دریافت مجوز از وزارت علوم آموزش‌های مجازی هم راه اندازی می‌شود.

وی همچنین درباره ارتقای اعضای هیئت علمی این دانشگاه گفت: پرونده چهار عضو هیئت علمی برای ارتقا به مرتبه دانشیاری به وزارت علوم ارسال شده است.

 

سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن ادامه داد: هفت مجله علمی تخصصی در دانشگاه داریم که تلاش می‌کنیم امتیاز علمی پژوهشی برای این‌ها بگیریم. اگر به وب‌سایت رتبه بندی دانشگاه‌ها مراجعه کنید خواهید دید دانشگاه در سال ۹۲ در رتبه ۵۰۰ در بین دانشگاه‌های کشور بوده و امروز به رتبه ۱۰۲ در بین دانشگاه‌های کشور رسیده است. در همان سال میزان پژوهش‌های قرآنی اعضای هیئت علمی ما بیش از ۴۰ مقاله نبوده و امروز این تعداد به بیش از ۲۶۰ مقاله در سال رسیده است. البته این غیر از مقالاتی است که در همایش‌ها و کنفرانس‌ها ارائه می‌شد.

 

وی با بیان اینکه تلاش دانشگاه حرکت به سمت پژوهش محوری است، افزود: می‌خواهیم یک مقدار از فضای آموزش محوری فاصله بگیریم تا سطح علمی دانشگاه که مورد انتقاد بوده و ما هم می‌پذیریم ارتقا پیدا کند. در این راستا تلاش می‌کنیم دانشگاه ظرف دو سال آینده به قطب علمی قرآنی در کشور تبدیل شود.

نقیب در پاسخ به این پرسش که نقش دانشجویان در رویکرد پژوهش محوری چگونه خواهد بود و آیا سرفصل دروس تغییر می‌کند یا خیر؟ گفت: سرفصل دروس تغییراتی نخواهد داشت، تغییر سرفصل دروس از سوی وزارت علوم انجام می‌گیرد. در رویکرد پژوهش محوری جنبه‌های علمی استاد مورد تاکید است و اینکه به جای آموزش صرف، دانشجویان را در حوزه پژوهش توانمند کنند. یکی از اهداف همایش پژوهش‌های قرآنی همین است که کار پژوهشی دانشگاه فعال شود. به این منظور هم انجمن‌های علمی دانشگاه فعال می‌شوند و روزهای دوشنبه هر هفته از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برنامه دانشکده‌ها خالی است و کار‌های پژوهشی دنبال می‌شود.
Share/Save/Bookmark