امتیاز مثبت
۱
 
معنا داری زندگی بر اساس آیات و روایات
دانشیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در نشست این دانشگاه در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به بیان معناداری زندگی بر اساس آیات و روایات پرداخت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۰
کد مطلب: 9145
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، سخنرانی علمی توسط خانم دکتر زهره اخوان مقدم دانشیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با عنوان «معنا داری زندگی بر اساس آیات و روایات» در سالن نشست های نمایشگاه قرآن برگزار شد.
دانشیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: چگونه زندگی معنا دار داشته باشیم؟ معنا داری زندگی یک اصطلاح نسبتاً جدید است که معادل همان«هدف مندی» می باشد. کسی که «هدف» دارد، هر حرکت و تصمیم و فعل او در راستای هدفش خواهد بود و معنا دارد. چرا که اگر کسی از او سؤال کند: چه می کنی؟ فوراً پاسخ می دهد: «کاری در مسیر هدفم».
وی در مثالی بیان داشت: اگر شما اتومبیل را مهیّا کنی، بنزین بزنی، چمدان ها را ببندی و در صندوق بگذاری، غذا و وسایل لازم را هم در اتومبیل بگذاری ولی ندانی به کجا میخواهی سفر کنی، هیچ یک از این اعمال معنا ندارد. چون هدف ندارد و لذا بیهوده است. امّا اگر هدف باشد که مثلاً برای زیارت حضرت معصومه(س) به قم می روم، همه ی این ها معنا دار می شود.
اخوان در ادامه گفت: آن چه قرآن کریم به عنوان «معاد» مطرح فرموده: تأکید بر معنا داری زندگی است. انسان معتقد به معاد همه رفتارهایش، گفتارهایش، و حتّی نیّت هایش با چشم انداز معاد صورت می پذیرد.
وی سپس به این موضوع پرداخت که انسان معاد محور، که زندگیش معنا دارد، به دستورات قرآن و روایات عمل می کند، زیرا می داند خداوند شاهد و ناظر اعمال وی است و پاداش همه تلاش های او را می دهد. چنین انسانی در برابر موانع، کم نمی آورد و نا امید و افسرده نمی شود. چنانچه در مثال بالا، کسی که مقصد سفر مشخص دارد اگر مشکلی برایش پیش بیاید مثلاً چرخ ماشین، پنچر شود و یا بنزین تمام شود، فوراً اقدام کرده و مشکل را برطرف می نماید و به سفر خود ادامه می دهد. چون هدف دارد.
عضو هیأت علمی دانشگاه ادامه داد: انسان مؤمن با زندگی معاد محور، هیچ گاه غصه های طولانی او را از پای نمی اندازد و موانع بزرگ، او را شکست نمی دهد. چه می داند خدای حکیم چه بسا جهت امتحان، مشکلاتی برای او فرستاده است.
وی سپس به آیه تحّیت اشاره کرد که می فرماید: «وَ إِذا حُییتُمْ بِتَحِیةٍ فَحَیوا بِأَحْسَنَ مِنْها أَوْ رُدُّوها إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ حَسِیبًا» و گفت: یکی از مبانی زندگی معنا دار، خوشرویی و خوشخویی است. قرآن می فرماید: اگر به شما تحیّت گفته شد، با چیزی بهتر از آن جبران کنید و یا حداقل همان را متقابلاً انجام دهید.
وی ادامه داد: در اینجا ممکن است سؤالی پیش بیاید که: چرا باید با «احسن» جواب بدهم؟! می دانید که فواصل آیات، بسیار در فهم خود آیه مؤثر هستند. یعنی صفتی از خداوند که در آخر آیه ذکر می شود، با مفهوم آیه مرتبط است و با حکمت الهی، انتخاب شده است. در آیه مورد بحث نیز در جواب سؤال فوق باید گفت: به آخر آیه توجه کنید می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ کاَنَ عَلىَ‏ کلِّ شىَ‏ءٍ حَسِیبًا» یعنی ای انسانی که احسان می کنی و می بخشی، نگران نباش. حسابگر خوبی های تو خداست. راه دوری نمی رود!
سپس اخوان مقدم در خاتمه به ۵ اصل معنا داری زندگی، طبق آیات و روایات اشاره کرد و با آرزوی موفقیت و قبولی طاعات برای حضار، سخنان خود را به پایان رساند.
Share/Save/Bookmark