امتیاز مثبت
۱
 
برگزاری جلسه پیش دفاعیه رساله دکتری در دانشکده علوم قرآنی قم
جلسه پیش دفاعیه رساله دکتری دانشجو رضا فقیه زاده با موضوع «نظریه سازگاری تسلیم با عقلگرایی از منظر قرآن کریم» در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۳
کد مطلب: 9343
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از قم، جلسه پیش دفاعیه رساله دکتری دانشجو رضا فقیه زاده با موضوع «نظریه سازگاری تسلیم با عقلگرایی از منظر قرآن کریم» در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
این جلسه با حضور ولی الله نقی پورفر به عنوان استاد راهنما، عزالدین رضانژاد و مهدی باکویی به عنوان استادان مشاور و داوری آقایان جعفر انواری، سید عبدالرسول حسینی زاده و علیرضا کاوند برگزار شد.
چکیده رساله به این شرح است:
نظریه تسلیم به معنی انقیاد محض در پیشگاه الهی از آموزه های صریح قرآن کریم است، تسلیم انسان در برابر خداوند متعال یعنی اینکه انسان نسبت به هر سرنوشتى كه از ناحيه خداى سبحان برايش تنظيم مى‏ شود، چه سرنوشت تكوينى از قضا و قدر و چه تشريعى از اوامر و نواهى و غير آن تسلیم باشد. تسلیم در قرآن ذو مراتب بوده، گاهی در حد شهادتین و گاهی مدارج بالای آن مدنظر می باشد، از آنجا که حداقل الزام مطلوب دینی در چارچوب مراتب الزامات دینی(اسلام، ایمان و یقین)، سطح دوم است حداقل تسلیم نیز در این سطح لازم و ضروری است.
تسلیم آنقدر اهمیت دارد که ضمن تأکید و دعوت به آن در آیات متعدد قرآن کریم، ایمان واقعی منوط به داشتن تسلیم فکری و عملی در مقابل خدا و رسول(ص) شده است. یکی از مسائل مهمی که در این حوزه وجود دارد بحث درباره سازگاری یا ناسازگاری تسلیم با عقل گرایی است که سبقه در تاریخ اندیشه بشری داشته و در قالب بحث هایی از قبیل تعارض عقل و علم با دین، ناکارآمدی عقل در ساحت دین و یا جدا انگاری حوزه اینها مطرح گردیده و باعث مناقشات فکری فراوانی شده است. لذا پرداختن به این موضوع از نگاه قرآن کریم که همزمان داعی به تسلیم و عقلگرایی است، اهمیت فراوانی دارد؛ مخصوصا اینکه تا به حال تحقیق درخوری در این رابطه از نگاه قرآن کریم انجام نگرفته است.
این تحقیق به روش توصیفی و تحلیل محتوای کیفی، بحث نظریّه سازگاری تسلیم با عقلگرایی از منظر قرآن کریم را مورد بررسی قرار داده است. نتایج حاصل از بررسی و تحلیل داده ها نشانگر آن است که در نگاه قرآن کریم، هم تسلیم و هم عقلگرایی جایگاه بسیار والایی داشته و با همدیگر سازگارند و مسائل مطرح شده در این حوزه که به نحوی رقیب این نظریه شناخته می شوند نمی توانند نافی این نظریه باشند.
Share/Save/Bookmark