امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۸
کد مطلب: 10488
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «ﭘﯿﺎم ﻫﺎي ﮐﺎرﺑﺮدي ﻓﺮازﻫﺎ و آﯾﺎت ﻗﺮآن(ﺑﺎ ﺗﮑﯿﻪ ﺑﺮﻣﺠﻤﻮﻋﻪ آﺛﺎر ﺣﺠﺖ اﻻﺳﻼم واﻟﻤﺴﻠﻤﯿﻦ ﻣﺤﺴﻦ ﻗﺮاﺋﺘﯽ و ﺑﺮﺧﯽ ﺗﻔﺎﺳﯿﺮ مشهور) آیات ۳۶ تا ۸۸ سوره قصص و آیات ۱ تا ۱۴ سوره عنکبوت» با نگارش خانم مریم عباسی آرانی دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر روح اله ناظمی و داوری دکتر مجتبی قربانیان در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه عالی پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
قرآن کریم حقیقتی آسمانی است که برای هدایت همه جانبه انسان در مسیر سعادت دنیا و آخرت نازل شده، لذا کتابی جامع دربردارنده پیام های کاربردی و عملی برای همه مردم در تمامی اعصار می باشد.
این پژوهش، بخش کوچکی از یک کلان پروژه با هدف کاربردی کردن مفاهیم ارزشمند قرآن می باشد؛ که نزدیک به دو دوره، توسط دانشجویان رشته تربیت معلم قرآن مجید در دانشکده علوم قرآنی اصفهان، در دستور کار قرار گرفته است.
پژوهش ارائه شده در ادامه مسیر و اهداف آن کلان پروژه، با هدف گردآوری نکات کاربردی بخشی از آیات این کتاب آسمانی نوشته شده است. سهم این پژوهش آیات ۳۶ تا ۸۸ سوره قصص و آیات ۱ تا ۱۴ سوره عنکبوت می باشد.
شیوه انجام کار به این صورت است که ابتدا آیات ترجمه شده، سپس پیام‌های کاربردی آن از بررسی آثار حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی به ویژه تفسیر نور و همچنین ترجمه تفسیر ‌المیزان، تفسیر نمونه، قرآن مهر و راهنما به دست آمده است؛ موضوعاتی که از این آیات استخراج، شده است شامل: بیان صفات هدایت شدگان و گمراهان و مقایسه ی دنیا و آخرت است که اگر کسی این تبیین و سنجش ها را با دل و جان بخواند و خود را با آن همسو سازد به گنجینه ی انسانیت دست یافته و جایگاهش بهشت است، یادآوری توحید، بیاناتی در مورد قارون و سرانجام شوم او که درس عبرتی برای تمامی ثروت اندوزان و کسانی است که آرزوی جایگاه او را دارند، يادآورى سنت الهى امتحان، دستوراتی در زمینه روش دعوت و چگونگی تبلیغ صحیح اسلام برای مبلغان، سفارش در مورد احسان بی قید و شرط به والدین و همچنین داستان هایی عبرت آموز از پیامبرانی بزرگ همچون موسی و نوح آمده است تا تسلی خاطری به پیامبر اسلام در برابر لجاجت مشرکان و نویدبخش آینده ای روشن به مسلمانانی باشد که در راه ایمان سختی های زیادی را متحمل می شوند.
Share/Save/Bookmark