امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه «الگوی تحولات اجتماعی مطلوب بر اساس تغییرات جامعه قبل از بعثت مبتنی بر آیه 11 سوره رعد» در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۲
کد مطلب: 11333
 
پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز دفاع شد
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «الگوی تحولات اجتماعی مطلوب بر اساس تغییرات جامعه قبل از بعثت مبتنی بر آیه ۱۱ سوره رعد» با نگارش زهرا زارع، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و با راهنمایی دکتر سید روح الله دهقان  و داوری دکتر محمد علی همتی در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه بسیار خوب در شیراز پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه این‌چنین آمده است:
پژوهش حاضر با هدف الگوي تحولات اجتماعي مطلوب، مبتني بر تغييرات جامعه قبل از بعثت بر اساس آيه ۱۱ سوره رعد انجام گردید. تغییر و تحول در جوامع انسانی امری بدیهی بوده و در اعصار مختلف تاریخ بشریت کم و بیش رخ داده است. هر چند شخصیت های برجسته، نقش ویژه ای در تحولات عمیق در جامعۀ بشری ایجاد کرده‏ اند، اما تاکید بر اراده انسانی، امری انکارناپذیر است. مسئله ای که با توجه به آیه ۱۱ سوره رعد در خصوص تحولات اجتماعي جامعه قبل از بعثت نیز قابل ذکر است.
پژوهش حاضر با روش توصیفی و استفاده از منابع کتابخانه ای درصدد پاسخگویی به این پرسش می باشد که الگوی تحولات اجتماعی مطلوب بر اساس تغییرات اجتماعی زمینه ساز بعثت، چگونه است؟ در پاسخ، این فرضیه مطرح گردید که تحولات اجتماعی روی داده در عرصه های دینی، فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی که در منابع تاریخی، قرآن کریم و احادیث آمده است، می تواند زمینه ساز بعثت پیامبر(ص) باشد.
یافته‎های تحقیق حاصل از بررسی متون تاریخی نشان می دهد که تحولات مثبت (پیمان حلف الفضول و گرایش به آیین حنیف) و منفی (بت پرستي و رباخواري) در این دوران رخ داده که نشانگر اراده مردم جامعه عرب جهت تغییر اجتماعی و زمینه سازی برای بعثت پیامبر(ص) بوده است.
همچنین بررسی آیات قرآن کریم نشان داد که گسترش بت پرستی، بی عدالتی اجتماعی، تحقیر زنان، فحشا، شراب خواری و قمار، نیازمند تحول اساسی بوده و این امر تنها با تشکیل حکومت جدید توسط پیامبر (ص) امکان پذیر می شده است.
احادیث و روایات حاصل از اختلاف طبقاتی، تعصب های جاهلانه و همچنین روی آوردن به زندگی غیرانسانی و غیرعقلانی نیز ادامه دهنده مسیر قرآن کریم می باشند و حکایت از نوعی تغییر اجتماعی در اعراب جاهلی، که اکثرا در جهت منفی می نمود، بوده است که مصداق بارز آیه ۱۱ سوره رعد است. البته باید گفت که نقش متون تاریخی و قرآن کریم در برجستگی نقش مردم در جهت اعطای نعمت بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله از جانب خداوند بیشتر است.
واژگان كليدي: تغییرات اجتماعی، جامعه قبل از بعثت، منابع تاریخی، قرآن کریم، احادیث.
Share/Save/Bookmark