امتیاز مثبت
۰
 
مروري بر كارگاه آموزشي مطالعات ميان رشته اي در دانشكده علوم قرآني مشهد
کارگاه آموزشی با عنوان «مطالعات میان رشته ای قرآنی در غرب» با حضور عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و رییس پژوهشکده مطالعات قرآنی در دانشكده علوم قرآني مشهد برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۸
کد مطلب: 10596
 
 
به گزارش ایحا، نظر به اهمیت مطالعات میان رشته ای قرآنی، کارگاه آموزشی و دانش افزایی با عنوان «مطالعات میان رشته ای قرآنی در غرب» با حضور سرکار خانم دکتر فروغ پارسا، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و رییس پژوهشکده مطالعات قرآنی در دي ماه سال جاري در تالار شیخ طوسی دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار شد.
دكتر پارسا در جلسه اول کارگاه درباره ماهیت مطالعات میان رشته ای، انواع مطالعات، پیدایی و تطور مطالعات میان رشته ای، مطالعات میان رشته ای در اسناد بالادستی ایران و میان رشته ای در رشته های دانشگاهی و مقاطع تحصیلی دانشگاهی، دیدگاه دانشگاهیان به مطالعات میان رشته ای و ضرورت این مطالعات، مطالبی را ارائه داد و در ادامه درباره ضرورت ها و الزامات مطالعات میان رشته ای قرآنی مباحث خود را بیان کرد.
رییس پژوهشکده مطالعات قرآنی، ماهیت فرازمانی پیام و رسالت قرآن کریم، تنوع و پیچیدگی مسائل و عدم امکان پاسخگویی به آنها با مباحث سنتی، پاسخگویی به مسائل عصری و اقتضائات زمان، مسأله یابی و پوشش فضای خالی علوم برای پاسخ به مباحث نوپدید، جهش کیفی در آموزش و پژوهش، تولیدگر و خلاق بودن مطالعه میان رشته ای، کاربردی تر و عملی تر بودن یافته های پژوهش مانند آزادی، انتظار بشر از دین، حقوق بشر، اقلیت ها و حقوق زنان را از جمله موارد ضرورت های مطالعات میان رشته ای قرآنی برشمرد و درباره الزامات این گونه مطالعات نیز به برقراری ارتباط با علوم دیگر در سه سطح مبانی معرفت شناختی، مبانی روش شناختی و مبانی اصطلاح شناختی اشاره کرد.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ادامه به فعالیت های مکتوب و فعالیت های غیرمکتوب در زمینه مطالعات قرآنی در غرب اشاره كرد و موضوعات پژوهش های قرآنی را بیان كرد.
دكتر فروغ پارسا در پایان جریان شناسی مطالعات قرآنی در غرب براساس تحول فلسفه علم با رویکرد تاریخی محورانه، رویکرد اثبات گرایانه و رویکرد فرهنگ محورانه را بیان و انواع روش های مطالعات قرآنی در غرب شامل روش های زبان شناسی، روش های تاریخی و روش های انسان شناسی را توضیح داد. 
شايان ذكراست، در راستای تعامل، هم افزایی و استفاده از ظرفیت های سایر مراکز علمی، در برگزاری این کارگاه دفتر تبلیغات اسلامی مشهد و دانشگاه باقرالعلوم(ع)؛ مرکز آخوند خراسانی مشارکت و همکاری داشتند.
در حاشیه برگزاری این کارگاه نيز جلسه ای با حضور سرکار خانم دکتر پارسا و اعضای هیأت علمی دانشکده علوم قرآني مشهد به منظور آشنایی با فعالیت های پژوهشکده مطالعات قرآنی، تبادل تجربیات و بیان توانمندی ها و ظرفیت های دانشکده جهت ادامه یافتن همکاری ها در محل اتاق مدیریت گروه اين دانشکده برگزار شد.
Share/Save/Bookmark