امتیاز مثبت
۱
 
دفاع از پایان نامه «آثار اعتقاد به خداوند در زندگی فردی و اجتماعی» در دانشکده علوم قرآنی قم
جلسه دفاع از پایان نامه دانشجوی مقطع کارشناسی دانشکده علوم قرآنی قم با موضوع «آثار اعتقاد به خداوند در زندگی فردی و اجتماعی» برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب: 11045
 
دفاع از پایان نامه «آثار اعتقاد به خداوند در زندگی فردی و اجتماعی» در دانشکده علوم قرآنی قم
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «آثار اعتقاد به خداوند در زندگی فردی و اجتماعی» با نگارش زینب شریفی، دانشجوی رشته تفسیر قرآن مجید در مقطع کارشناسی دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
این جلسه با حضور سکینه آخوند به عنوان استاد راهنما و حجت الاسلام رحمان عشریه به عنوان استاد داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
چکیده پایان نامه:
اعتقاد تنها یک مفهوم نیست بلکه یک امر قلبی و باور دینی است باوری که به زندگی انسان جهت می‌دهد و در چگونه زیستن او نقش مهم دارد. و به نوعی محور ارزش گذاری بر اندیشه‌ها و عملکردهای مردم است. و این‌گونه است که اعتقاد به خدا می‌تواند در زندگی فردی و اجتماعی، همچنین دنیا و آخرت انسان‌ها تاثیرگذار باشد.
در این تحقیق منظور از اعتقاد به خداوند همان ایمان است. در بسیاری از آیات قرآن تأکید بر ایمانی دارد که توأم با عمل و اعتقاد به روز جزا و... باشد؛ بنابراین اعتقاد صرف یا ایمان زبانی، اعتقاد نیست مگر این‌که با عملی همراه باشد و تنها در این ‌صورت است که بر زندگی فردی و اجتماعی می‌تواند تاثیر بگذارد. تأثیری که هدایت اخروی و سعادت بشری را به ‌همراه دارد. بنابراین در این پروژه با مراجعه به قرآن کریم و روایات پیامبر و ائمه(ع) اهم آثار فردی و اجتماعی اعتقاد به خداوند در زندگی را بیان شده تا بتوان با عمل به لوازم این اعتقاد به آثار ارزشمند آن دست یافت.
براساس یافته‌های این تحقیق اعتقاد به خداوند آثار مثبت فردی و اجتماعی فراوانی دارد که اهم آثار فردی آن آرامش، آسایش و راحتی، افزایش روزی، امیدواری، وقت‌شناسی و نظم در امور، احساس عزت، احساس امنیت، صبر، یقین، توکل، رحمت ویژه الهی، آمرزش، هدایت الهی، خشوع در مقابل خدا، تواضع و فروتنی و آزادی از شر شیطان است و برخی از آثار اجتماعی آن آبرومندى و محبوب شدن، وفای به عهد و پیمان، امر به معروف و نهی از منکر، اتحاد و هم‌بستگی، مسئولیت‌پذیری در اجتماع، فداکاری در راه هدف (جهاد در راه خدا)، امنيّت و آرامش اجتماعى است.
Share/Save/Bookmark