امتیاز مثبت
۱
 
برگزاری جلسه مجازی دفاع پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی قم
جلسه دفاع از پایان نامه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم با موضوع «آسیب­ شناسی ­فعالیت­ های مؤسسات قرآنی شهر مقدس قم و راهکارهای حل آن» به صورت مجازی برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۴
کد مطلب: 10929
 
برگزاری جلسه مجازی دفاع پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی قم
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع « آسیب­ شناسی ­فعالیت­ های مؤسسات قرآنی شهر مقدس قم و راهکارهای حل آن» با نگارش توران ذهابی دانشجوی رشته علوم قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم به صورت مجازی و از طریق سامانه LMS برگزار شد.
این جلسه با حضور علیرضا کاوند به عنوان استاد راهنما و علی اصغر شعاعی به عنوان استاد داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
چکیده:
قرآن­ کریم، کلام خدای سبحان برای هدایت بشر است و به مسئله تعلیم و تربیت توجه و تأکید زیادی دارد. در بسیاری از آیات، انسان را به فراگیری معارف و تعالیم این کتاب آسمانی دعوت می کند. به گواهی تاریخ آموزش قرآن و آموزه­ های ناب آن از آغازین نزول مورد اهتمام و توجه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و امامان معصوم علیهم السلام بوده است.
اینک به برکت انقلاب اسلامی، خدمت به محضر کلام وحی به مراکز قرآنی و در رأس همه آنها مؤسسات قرآنی رسیده است، جا دارد پس از گذشت بیش از یک دهه فعالیت، ­این مراکز مهم و تأثیرگذار در فرهنگ­ سازی دینی و قرآنی جامعه، مورد مطالعه و بررسی واقع شوند.
در همین راستا پژوهش حاضر به مطالعه و بررسی چالش­ ها و مشکلات مبتلا به مؤسسات قرآنی شهر مقدس قم و ارائه راه­حل برون رفت آسیب­ها می­ پردازد. پ
نتایج بدست آمده از پژوهش حاضر با بکارگیری روش توصیفی- تحلیلی و بهره­ گیری از داده­ های آماری حاکی از این است؛ علی رغم عملکرد مثبت آنها در جهت انس با قرآن و اعتلای فرهنگ قرآنی جامعه، نقاط ضعفی در سه حوزه نگرش، مدیریت و آموزش مشاهده ­می­ گردد، که فعالیت آنها را تحت تأثیر قرار داده است.
از پژوهش حاضر نتایج ذیل بدست آمده است؛ ضعف ­در بعد اعتقادی، علمی و اخلاقی. حاکمیت سلایق در اجرای قوانین، موازی­ کاری چند سازمان، عدم ساختار مالی قدرتمند، کمبود وقف­ های قرآنی و ... از آسیب­ های مهم و مؤثر حوزه نگرش و مدیریت قلمداد می­ شوند. عدم مهارت مربی، کمبود نیروی آموزش دیده و ماهر برای آموزش قرآن و عدم بازتاب فعالیت ­های قرآنی و عدم برنامه­ ریزی جامع برای مؤسسات قرآنی و... آسیب دیگری است بر فعالیت­ های مؤسسات قرآنی است. نگاه جامع گرایانه به این مؤسسات، تقویت بنیه اعتقادی، علمی، اخلاقی، مدیریتی، اصلاح ساختار آموزشی و ... از مهمترین راه­ های برون رفت چالش­ ها معرفی می ­شود. هر چند رفع مشکلات عزم ملی عوامل و عوالم تأثیر گذار جامعه را می­ طلبد که با تمسک به حبل متین الهی تدابیر و تصمیمات مناسب اتخاذ گردد که مسیر دست یافتن به جامعه آرمانی قرآن و حاکمیت تعالیم آسمانی هموار شود.
Share/Save/Bookmark