امتیاز مثبت
۱
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز
جلسه دفاع از پایان نامه «راهکارهای رفع سوء ظن بر مبنای قرآن و حدیث» برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۹
کد مطلب: 10622
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «راهکارهای رفع سوء ظن بر مبنای قرآن و حدیث» با نگارش خانم زهرا خلاصه دانشجوی رشته تفسیر و علوم قرآن  در مقطع کارشناسی ارشد، با راهنمایی دکتر مجید صادقی مزیدی و داوری حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالرسول هادیان  در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره 18.75 پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
قرآن کریم آخرین کتاب آسمانی، منشوری جاودانی از مکتبی انسان ساز است که بر پیامبراکرم(ص) نازل شد که شامل برنامه ای متعالی و همه جانبه است. از جمله موضوعات مهمی که در قرآن کریم به آن پرداخته شده، بحث رذایل اخلاقی است. یکی از صفات رذیل و ناپسندی که در بین انسان ها وجود دارد سوء ظن است که به معنای، بدبینی و بدگمانی فرد به خود و دیگران و حتی به خداوند متعال می باشد، که به سبب تأثیرگذاری آن بر آسایش روح و روان فرد و جامعه منابع اسلامی نه تنها در بعد آسیب شناسی بلکه به درمان آن نیز پرداخته اند.
پژوهش حاضر در پی این است که به پرسش هایی از جمله چه راهکارهای بیرونی و چه راهکارهای درونی برای درمان سوء ظن در قرآن کریم و روایات وجود دارد؟، بپردازد. نتایج به دست آمده از این پژوهش که به روش توصیفی – تحلیلی صورت گرفته بدین شرح است که، راهکارهای بیرونی همچون، حفظ حریم شخصی دیگران، بی توجهی به شایعات، دوری کردن از زمینه های سوء ظن و ... و همچنین راهکارهای درونی از جمله حمل بر صحت کردن در گفتار دیگران، ترتیب اثر ندادن به گمان بد و توجه به زیان های سوء ظن؛ بدون شک در درمان این رذیله اخلاقی بسیار مهم و تأثیرگذار است.
Share/Save/Bookmark