امتیاز مثبت
۰
 
چاپ مقاله دانش آموخته دانشکده علوم قرآنی مشهد در مجله پژوهش و مطالعات علوم اسلامی
مقاله «بررسی مشروعیت انواع استخاره از منظر مکتب اهل بیت(ع)» نوشته دانش آموخته دانشکده علوم قرآنی مشهد در مجله پژوهش و مطالعات اسلامی منتشر شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۰
کد مطلب: 10992
 
 
به گزارش ایحا، مقاله «بررسی مشروعیت انواع استخاره از منظر مکتب اهل بیت(ع)» به قلم سجاد ابراهیمی، دانش آموخته کارشناسی علوم قرآن و حدیث دانشکده علوم قرآنی مشهد در دهمین شماره از مجله پژوهش و مطالعات علوم اسلامی منتشر شد.
در چکیده این مقاله آمده است:
استخاره به معنای طلب خیر، عبارت است از عملی که شخص هنگام متحیر شدن بین دو امر، به وسیله آن یکی از دو امر را برمی گزیند و از امور دینی بسیار رایج در جامعه است که انواع مختلفی دارد و معروف‌ترین آن‌ها، استخاره با تسبیح و قرآن است. به دلیل وجود قاعده تسامح در ادله سنن، در ادله استخاره به عنوان یک عمل مستحب تسامح شده و بدون بررسی دقیق، انواع مختلف آن را از آموزه‌های اهل بیت(ع) دانسته و به آن عمل شده است. مانع شدن این امر از اجرای بعضی طرح‌ها در بعضی مواقع، سبب شد تا به بررسی مشروعیت اصل استخاره و انواع آن بپردازیم.
لازمه این کار، بررسی قاعده تسامح در ادله سنن بود که پس از بررسی و نقد آن، لزوم بررسی دقیق سند و متن ادله استخاره را ثابت کردیم. بعد از بررسی و نقد احادیث موجود در باب استخاره و نظرات موافقین و مخالفین، به بطلان مشروعیت استخاره با قرآن و تسبیح، و اثبات برتری استخاره با نماز و دعا و مشورت رسیدیم.
شایان ذکر است، مجله علمی تخصصی پژوهش و مطالعات علوم اسلامی به انتشار مقالات علمی در زمینه پژوهش در رشته های مختلف علوم انسانی(تمام گرایش ها)، علوم اسلامی و مطالعات میان رشته ای می‌پردازد.
هدف این مجله، توسعه و تعمیق نگرش‌ها و پژوهش‌های مرتبط با محورهای مجله و ارائه و اشاعه آنها به مخاطبان بیان شده است.
Share/Save/Bookmark