امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی زاهدان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۹
کد مطلب: 9768
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی زاهدان
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه با موضوع «وعده‌ها و دستورات الهی پیرامون امر ازواج و تأثیر ایمان در تسهیل امر ازدواج» در دانشکده علوم قرآنی زاهدان با نگارش خانم فاطمه نصیری، راهنمایی آقای دکتر حمید کمانکش و داوری حجت الاسلام و المسلمین مصطفی باهری برگزار شد.
چکیده این پایان نامه به شرح زیر است:
فقر و تنگ‌دستی تبدیل به یک بهانه و مشکل فراگیر در تأخیر ازدواج و فرار از مسئولیت تشکیل خانواده گشته است. از طرفی دیگر این تأخیر و فقر باعث شده تا جوانان، خواسته یا ناخواسته، به سمت گناه و انحرافات کشیده شوند. از آنجا که خداوند، خالق و مالک انسان‌ها و آگاه بر همه‌چیز است، آگاهی از دستوراتش در پیشگیری و حل این مشکل، بسیار ارزنده و کارآمد خواهد بود. پس عمل به دستورات الهی و ایمان به وعده‌هایش، در امر تسهیل ازدواج، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. از جمله دستورات الهی در باب ازدواج، در سوره‌ مبارکه‌ نور آیات 32 و 33 قرار دارد که در آن، خداوند متعال به بندگان دستور می‌دهد تا شرایط ازدواج را در جامعه فراهم سازند و نگران مشکلات مالی نباشند و چنین وعده می‌دهد که آنان را با فضل و لطف خویش، بی‌نیاز می‌سازد.
در ادامه‌‌ آیه، هر گونه گناه را با بهانه‌ی تأخیر در ازدواج، ممنوع و غیرمجاز می‌شمارد و دستور به حفظ عفت می‌دهد و در قبال حفظ عفت، وعده‌ گشایش مشکلات و سختی‌های ازدواج را می‌دهد.
بر آن شدیم تا برخی موانع ازدواج را معرفی کنیم و راهکارهایی برای حل این موانع بیان نماییم؛ همچنین تأثیر ایمان به وعده‌های الهی برای حذف موانع را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. مطلب اخیر (تأثیر ایمان به وعده‌های الهی بر حذف موانع ازدواج) امر بدیعی است که در پژوهش‌های پیشین کمتر بدان پرداخته‌ شده است.
پس از بررسی و ارزیابی، روشن گشت که برخی از این موانع، توسط خود خانواده‌ها و برخی دیگر توسط دولت‌مردان برطرف می‌گردد؛ همچنین مشکلاتی وجود دارد که باایمان به وعده‌های الهی قابل‌رفع هست و تحمل موانع را برای افراد، راحت‌تر می‌نماید.
Share/Save/Bookmark