امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری همایش «ضرورت وقف در حوزه علوم ومعارف قرآنی؛ آثار وراهکارها» در دانشکده علوم قرآنی مشهد
همایش «ضرورت وقف در حوزه علوم ومعارف قرآنی؛ آثار وراهکارها » به مناسبت دهه وقف در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
کد مطلب: 7319
 
برگزاری همایش «ضرورت وقف در حوزه علوم ومعارف قرآنی؛ آثار وراهکارها» در دانشکده علوم قرآنی مشهد
 
به گزارش پایگاه قرآنی- دانشگاهی ایحاء از مشهد، به مناسبت گرامیداشت دهه وقف و با توجه به ضرورت ترویج و فرهنگ سازی وقف قرآنی، همایش«ضرورت وقف در حوزه علوم و معارف قرآنی؛ آثار و راهکارها» در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار گردید .

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین شریعتی تبار از اساتید حوزه و دانشگاه و رئیس سابق بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، به تبیین موضوع برنامه در دو محور «وقف از دیدگاه قرآن کریم» و «وقف قرآنی» پرداخت .

وی ضمن اشاره به جایگاه و اهمیت وقف از منظر قرآن کریم با استناد به آیات قرآن کریم درباب انفاق وصدقات و نهی شدید از انباشت ثروت و تمرکز دارایی در یک جای خاص و برقراری عدالت اقتصادی و اجتماعی، صدقات را از بارزترین مصادیق انفاق وصدقه جاریه(وقف) را از بارزترین مصادیق صدقات عنوان کرد .

حجت الاسلام شریعتی تبار افزود: بنا به دستورات اسلام، مال و ثروت در صورتی می تواند نقش اصلاحی و سازنده خود را در جامعه بشری ایفا کند که صاحبان آن، انسان های صالح و سالمی باشند .

وی در ادامه اظهار کرد: باید باشهامت بپذیریم که در موضوع وقف قرآنی کوتاهی کرده ایم .البته به برکت انقلاب در زمینه حفظ، تفسیر و جلسات قرآنی و... تلاش های بسیاری صورت گرفته و موفقیت های والایی کسب شده لذا در باب موقوفات عمدتاً در حوزه عترت هستند و طبق حدیث متواتر  وقطعی الصدور ثقلین همگامی دو ثقل لازم است.

این استاد حوزه و دانشگاه خطاب به دانشجویان و مسئولان گفت : واجب است خود ما متولیان در راستای ترویج فرهنگ قرآنی و مهجوریت زدایی از قرآن تلاش مضاعف نماییم . شرط رونق و بالندگی فرهنگ وقف؛ متناسب با جامعه اسلامی و در تراز نظام جمهوری اسلامی، عمل به دستورات دینی وقف است .

وی همچنین احیاء و بهره وری موقوفات و تشویق و تبلیغات عام و خاص و عینی تر نمودن وقف قرآنی و راهنمایی و توجیه خیرین و واقفین خیراندیش و مشخص و واضح کردن موارد وقف در این حوزه را از شروط عملیاتی شدن آن و بهره مندی دنیوی و اخروی جامعه از این ثقل اکبر برشمرد .
Share/Save/Bookmark