امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز
پایان نامه «بررسي اولویت بندی عرضه‌ي مباحث اعتقادي،‌ فقهي و اخلاقي دين از منظر قرآن کريم و روايات» در دانشکده علوم قرآنی شیراز دفاع شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۹
کد مطلب: 9597
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگهی ایحاء از شیراز، جلسه دفاع از پایان نامه «نقش بررسي اولویت بندی عرضه‌ي مباحث اعتقادي،‌ فقهي و اخلاقي دين از منظر قرآن کريم و روايات» با نگارش مهدی اسدی دانشجوی رشته علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر روح الله دهقان باغی  و داوری حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالرسول هادیان شیرازی در دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز برگزار و این پایان نامه در دانشکده شیراز پذیرفته شد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:
يکي از مباحثي که از جهت تربيت ديني چالش برانگيز بوده و از جنبه‌ي نظري و هم¬چنين کاربردي نيازمند پژوهش است اين که در خصوص تربيت ديني، سير و اولویت¬بندی ارائه‌ي مباحث ديني (شامل گزاره‌هاي اعتقادي، احکام و اخلاق) چگونه بايد باشد؟ يعني وقتي مربيان و مبلغان ديني مي‌خواهند مباحث ديني (شامل اعتقادات، احکام و اخلاقيات) را به افراد آموزش دهند، اولويت طرح مباحث چگونه است؟ آيا بايد نخست به اعتقادات پرداخت و در اعتقادات نيز بايد ابتدا از توحيد آغاز کرد؟ و بعد از اعتقادات نوبت به احکام و سپس نوبت به اخلاق مي‌رسد؟ يا مي‌توان ترتيب عرضه‌ي مباحث را تغيير داد؟ مثلاً ابتدا از اخلاقيات سخن گفت و بعد از اعتقادات و احکام و ... .
آيا اولویت عرضه‌ي مباحث ديني، ارتباطي به سن، جنسيت، زمان، مکان، ميزان تحصيلات و ... مخاطب دارد؟ آيا نوع و تعداد شبهات رايج در جامعه، نوع حکومت و ... در تعيين اين سير و ترتيب مؤثر است؟
پس تربیت و رشد و هدایت نقش به سزایی در سعادتمندی با بدبختی انسان¬ها ایفا می¬کند. به همین دلیل خداوند جهت هدایت بشر با ارسال رسل و نزول کتاب آسمانی می¬خواهد انسان¬ها را هدایت کند.
حال جهت عرضه مباحث دین می¬بایست اولویت را به کدام یک از مباحث داد و مخاطب¬های مختلف اولویت عرضه چگونه است؛ که اگر این مهم مشخص گردد مربیان و راهبران تکلیف خود را به روشنی درک خواهند کرد.
متاسفانه با وجود اهمیت بسیار زیاد این اولویت¬بندی تا کنون هیچ محققی با این نگاه تحقیقی انجام نداده است.
دست آورد این نوشتار که به روش کتاب‌خانه‌اي(نظری-کاربردی) انجام پذیرفته چنین است که خداوند متعال متناسب با نوع مخاطب عرضه¬ی مباحث دینی نیز متفاوت اولویت¬بندی نموده است.
کلید واژه¬ها: قرآن، روایت، اعتقادات، اخلاقیات، احکام
Share/Save/Bookmark