امتیاز مثبت
۴
 
برگزاری جلسه پیش دفاعیه رساله دکتری در دانشکده علوم قرآنی قم
جلسه پیش دفاعیه رساله دکتری با موضوع «نقد و ترجمه کتاب مبانی قرآن از ماسیمو کامپانینی(ترجمه الیور لیمن)» در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶
کد مطلب: 9344
 
برگزاری جلسه پیش دفاعیه رساله دکتری در دانشکده علوم قرآنی قم
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه پیش دفاعیه رساله دکتری دانشجو احمد اسدی با موضوع «نقد و ترجمه کتاب مبانی قرآن از ماسیمو کامپانینی(ترجمه الیور لیمن)» در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
این جلسه با حضور محمدجواد اسکندرلو و علیرضا کاوند به عنوان اساتید راهنما، محمدعلی رضایی اصفهانی به عنوان استاد مشاور و داوری آقایان علیرضا قائمی نیا، محمود کریمی و سید محمد موسوی مقدم برگزار شد.
چکيده رساله به این شرح است:
موج اسلام‌گرایی و اسلام پژوهی جوانان خاور زمین، تحقیقات وسیعی را در جامعه غرب در خاورپژوهی معاصر ایجاد نموده است.
در دو دهه اخیر مطالعات خاورپژوهان در حوزه قرآن‌کریم، دقیق‌تر، وسیع‌تر، به انگیزه‌ علمی نزدیکتر و با دخالت کمتر پیش فرض‌های غیرروشمند انجام شده است. در این میان یکی از پرتیراژترین کتب نگاشته شده در توضیح و فهم محور دین اسلام یعنی قرآن‌کریم، کتاب «مبانی قرآن» از ماسیمو کامپانینی است که توسط اولیور لیمن به انگلیسی برگردانده شده و در سال ۲۰۰۷ برای اولین بار و پس از آن بارها تجدید چاپ گردیده است.
این کتاب با تکیه بر مطالعات گسترده نویسنده در تاریخ اسلام، علوم قرآنی، مباحث کلامی و تفاسیر متقدّمین و همچنین مطالعات وسیع در حوزه نظرات متفکران و مفسران مسلمان معاصر و خاورپژوهان، با هدف شناخت روش برداشت مسلمانان از قرآن‌کریم، نوشته شده است.
رساله حاضر با ارائه ترجمه دقیقی از کتاب، به نقد دقیق مباحث کتاب با محورهای نقد شکلی و ساختاری و نقد محتوایی بر مبنای نقد روشی و گرایشی در حوزه تفسیر، علوم قرآن و کلام با استفاده از نظرات علمای شیعه و استفاده از کتب، مقالات و سایت‌های معتبر و مشاوره با اساتید صاحب نظر با رویکردی تحلیلی انتقادی پرداخته است و به این نتیجه رسیده است که نویسنده در برداشت از قرآن‌کریم به دلیل عدم توجه به مبانی و قواعد تفسیری، دچار نسبی فهمی و اسطوره انگاری شده است و این کتاب به دلیل عدم فهم عمیق و صحیح مسائل کلامی، علوم قرآنی و تاریخی اسلام قضاوت صحیحی را در خواننده ایجاد نمی‌کند.
کامپانینی با بررسی جریانهای تفسیری معاصر شامل جریانهای اجتماعی، علمی، ادبی و افراطی‌گری سلفی، نوعی سردرگمی و بی قاعدگی را در برداشت از متن به نمایش می‌گذارد که بدبینی و دوری از واقعیت فهم متن را در خواننده ایجاد می‌کند.
عدم توجه به منابع اصیل، جامع منابع، دخالت دادن پیش دانسته‌ها و قضاوت‌ها، عدم فهم صحیح از عمق نظام اعتقادی اسلام از مهمترین نقدهای روشی وارد به مؤلف کتاب است.
Share/Save/Bookmark