امتیاز مثبت
۰
 
حجت الاسلام والمسلمین نقیب :
پژوهش ، مبنا و زیربنای دیگر امور در سطح جامعه است
به گزارش پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء ، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب سرپرست معاونت پژوهش دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت و گو با خبرنگار ایحاء ، امر پژوهش را به عنوان مبنا و زیربنای دیگر امور در سطح جامعه عنوان کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: 6338
 
 
 وی اظهار کرد : پژوهش یک اصل و مبناست. در هر رشته ای اگر پژوهش و تحقیق نباشد ، سیاست گذاری ها ، استراتژیک ها و راه کارها مشخص نمی شود. این پژوهش است که آینده را نشان می دهد. در آموزش نیز زیربنا پژوهش است . آموزشی که مبتنی بر پژوهش نباشد ناقص و ناتمام است.

پژوهش ها باید کاربردی شوند

 دکتر نقیب در خصوص انتظارات جامعه از حوزه پژوهش گفت : یکی از مهمترین انتظارات جامعه از حوزه پژوهش ، مشاهده نتیجه پژوهش هاست. پژوهش ها باید به سمت کاربردی شدن پیش بروند. اینکه پژوهش در خلأ انجام شود و هیچ نتیجه ای نداشته باشد و جامعه را به سمت تعالی و رشد نبرد ؛ آن پژوهش ناقص است. 
وی جایگاه پژوهش در کشور را جایگاهی مطلوب عنوان کرد و افزود : امروز بعد از انقلاب ما رشد چشمگیری در امر پژوهش را شاهد هستیم و پژوهش ما در سطح خوبی قرار دارد. رشدی که مقام معظم رهبری همواره بر آن تأکید داشته اند. البته در حال حاضر مدتیست که سرعت رشد در این حوزه کم شده است .

کمبود انجمن های علمی در حوزه قرآن ، مهمترین مانع بر سر راه تحول در حوزه پژوهش های قرآنی  
 حجت الاسلام والمسلمین نقیب در ادامه در خصوص موانع موجود بر سر راه پژوهش ، بیان کرد : موانع زیادی همواره بر سر راه پژوهش قرار دارد. برخی از موانع مربوط به مسائل علمی می شود. با توجه به بحث تحریم ها، با برخی از کمبودهای علمی مواجهیم و باید خود به مرور زمان آن را بدست آوریم. برخی دیگر از موانعی که در پژوهش های حوزه علوم انسانی و به خصوص در حوزه علوم قرآن با آن مواجهیم ، شامل کمبود انگیزه ، کمبود منابع علمی همچون کتاب ها و کتابخانه های تخصصی و مشکلات ترجمه آثار می باشد. چراکه کتب و آثار علمی ما به طور وسیع به جهان و حوزه های دینی در سطح جهان صادر نمی شود و دلیل آن زبان نوشتاری کتب و مشکلات ترجمه آن است.
 سرپرست معاونت پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم مهمترین مانع در امر پژوهش های قرآنی را نبود انجمن های تخصصی و علمی در حوزه های مختلف قرآنی برشمرد و افزود : در حوزه پژوهش های قرآنی ، ما امروز بسیار نیازمند انجمن های علمی قرآنی هستیم. متأسفانه امروز در کشور انجمنی با نام انجمن علمی تفسیر قرآن وجود ندارد. ما در حوزه های مختلف تفسیری نیازمند تأسیس انجمن های علمی و تخصصی هستیم. عالمان این رشته باید با همکاری هم این انجمن ها را تشکیل دهند . 
وی رشد مجلات علمی پژوهشی را نیز موجب رشد پژوهش ها دانست و اظهار کرد : راه اندازی انجمن های علمی و مجلات علمی پژوهشی در حوزه قرآن موجب ایجاد انگیزه در اساتید اهل قلم و اهل پژوهش می شود. اما گاهی اوقات شاهد این هستیم که اثر و مقاله علمی محقق و پژوهشگری یک یا دو سال برای ارزیابی متوقف می شود که این خود مانعی برای ایجاد انگیزه در پژوهشگران است.
نقیب عنوان کرد : ایجاد زمینه های علمی برای اساتید قرآن و فرصت های مطالعاتی نیز از دیگر راه کار ها برای ایجاد انگیزه و درنهایت تولید علم در سطح جامعه می باشد.

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تلاش می کند تا تغذیه کننده و مرجع قرآنی تمامی مراکز علمی قرآنی باشد
وی در بخش دیگری از سخنان خود وضعیت علمی پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم را وضعیتی مطلوب و رو به رشد عنوان کرد و افزود : بر اساس آمار ، این دانشگاه آمار بسیار مطلوب و رو به رشدی را در زمینه های علمی و پژوهشی دارد. اساتید ما در طول سال مقالات متعددی از قبیل ISI ، علمی ، پژوهشی ، ترویجی و همایشی منتشر می کنند. برای مثال در سال گذشته از 80 عضو هیأت علمی 152 مقاله در همایش ها ، مجلات علمی پژوهشی ، علمی ترویجی ، و علمی تخصصی به چاپ رسیده است. کتب چاپ شده از سوی دانشگاه نیز وضعیت مطلوبی دارد اما نیاز به پیشرفت داریم. دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم همواره تلاش می کند تا بتواند به عنوان مرجع قرآنی و تغذیه کننده مراکز علمی قرآنی در سطح کشور فعالیت نماید.

اعضای هیأت علمی ، اساس کار پژوهش در هر دانشگاه

 سید محمد نقیب در بخش پایانی، اعضای هیأت علمی در هر نهاد آموزشی را به عنوان اساس کار پژوهش در آن مرکز معرفی کرد و گفت : در مراکز علمی ، اعضای هیأت علمی همواره یک پایه و اساس در انجام امور پژوهشی به خصوص در این دانشگاه بوده و هستند. در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با توجه به اینکه این دانشگاه با نام قرآن کریم مزین شده ، تمامی فعالیت ها به خصوص فعالیت های پژوهشی از سوی اعضای هیأت علمی ، متناسب با نام قرآن کریم می باشد و همواره تلاش می گردد تا این دانشگاه را به نقطه اوج و مطلوب آن رسانیم.
Share/Save/Bookmark