امتیاز مثبت
۰
 
احیای قرآنی شب عاشورا ، جلوه ای از عشق شیعیان به قرآن و عترت (ع)
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب: 5906
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء ، دکتر علی اصغر شعاعی قاری بین المللی و رئیس مرکز قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ، با تأکید بر اعتلای فرهنگ قرآن و عترت در شب عاشورا و احیای قرآنی این شب ، یادداشتی را در اختیار  پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء قرار داده است که در ادامه می خوانید :

 مسلماً یکی از اهداف قیام امام حسین(علیه السلام) ، برپا داشتن احکام و معارف والای قرآن کریم بود که در این راستا وجود مقدسشان را نیز فدا کردند.

با نگاهی به وقایع عاشورا متوجه می شویم که محور این حرکت الهی ، قرآن کریم است. از تلاوت آیات قرآن کریم در بدرقه حضرت علی اکبر (آیات 33 و 34 سوره مبارکه آل عمران ) و نیز قرائت آیه 23 سوره مبارکه احزاب بر سر پیکر غرق به خون مسلم ابن عوسجه و از مهلت گرفتن یک شب برای تلاوت قرآن کریم و نماز و مناجات و نیز شنیده شدن تلاوت قرآن (آیه 9 سوره کهف) از رأس مبارک آن حضرت ، می توان به میزان اهتمام و انس اباعبدالله الحسین (علیه السلام) به قرآن پی برد.

یکی از سنن حسنه در ماه محرم ، سنت احیای شب عاشوراست که در بین شیعیان جهان از جمله کشور های مصر و عراق از سالیان قبل رواج دارد.نمونه آن مراسم احیای شب عاشورا در مسجد رأس الحسین مصر می باشد.

الحمدالله چند سالی است که این سنت در کشور عزیزمان با محوریت تلاوت و تفسیر قرآن کریم و بیان سیره قرآنی امام حسین(علیه السلام) در مساجد مختلف به ویژه اماکن مقدس همچون حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) و حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) ، بعد از مراسم سوگواری شب عاشورا برگزار می شود. این سنت حسنه بیانگر میزان عشق شیعیان به قرآن و عترت و نشان دهنده میزان اهتمام به سفارش پیامبر (صلی الله علیه و آله ) در حدیث ثقلین مبنی بر پیوند قرآن و عترت می باشد.

بی شک گسترش این سنت حسنه که در روایات برای آن پاداش فراوانی وارد شده است ، از عوامل گسترش فرهنگ انس با قرآن در جامعه است.

این سنت اسلامی در روایات مورد تأکید و سفارش قرار گرفته است. بنا بر روایاتی از پیامبر(ص) «کسی ‌که شب عاشورا را احیا بدارد، مثل آن است که عبادت تمامی فرشتگان را انجام داده است و پاداش شب‌زنده‌داری در این شب مثل پاداش هفتاد سال عبادت است».(مستدرک الوسائل، ج10، ص293؛ مصباح المتهجد، شیخ طوسی، ص771) و براساس روایتی کسی که در شب عاشورا بیدار بماند و شب‌زنده‌داری کرده و زیارت امام حسین(ع) را تا صبح بخواند، خداوند او را در قیامت، درحالی‌که آمیخته به خون امام حسین(ع) است، در زمره شهدا‌ محشور می‌کند.(اقبال الاعمال، ج3، ص 45)

شب عاشورا از نگاه برخی محدثان و فقیهان، در شمار هفت شب احیای سال شمرده شده است.(مصباح کفعمی، ص680) ـ سید بن‌طاووس شب‌زنده‌داری این شب را مستحب دانسته است. (اقبال الاعمال، سیدبن‌طاووس، ج3، ص45؛ بحار الانوار ج95، ص236؛ مفاتیح‌الجنان)

همچنین در صورت گسترش این سنت اسلامی ، شایعات وهابیت و دشمنان شیعیان نیز خنثی خواهد شد. 

در پایان پیشنهاد می گردد ستادی در جهت برگزاری هرچه باشکوه تر این مراسم معنوی در کشور تشکیل گردد و اهمیت برگزاری چنین مراسمی از سوی خظبا و علما تبیین گردد.
Share/Save/Bookmark