امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری نشست « پاسخ به شبهاتی پیرامون آیه تطهیر » در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
به گــزارش پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء از کرمانشاه نشست « پاسخ به شبهاتی پیرامون آیه تطهیر » با حضور دانشجویان دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب: 6987
 
 
استاد فتحی مجد ضمن بررسی مفردات آیه ، طبق واژه « یُرید » در آیه ، اراده را به دوقسم تکوینی و تشـریعی تقسیم نمــود و اراده خداوند در آیه را ، اراده تکوینی دانست .

وی همچنین عصمت اهل بیت علیهم السلام را طهارت آنان از هر رجسی دانست که خداوند با ادات تأکید آن را در آیه مورد تأکید قرارداده است .

فتحی در ادامه مباحث خود به تفاسیر شیعی و سنی این آیه و همچنین به نقل روایات مرتبط از تفسیر دُرالمنثور جناب سیوطی و نیز شرح تفسیـر تسنیم اشاره کرد و افزود : خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم گنج های خود را پنهان می کند تا هر کسی نتواند به آن دست یابد. در قرآن کریم نیز اینگونه عمل شده است ؛ به عبارت دیگر آیه تطهیر در بین آیاتی پنهان شده است که از لحاظ سیاق آیات با هم تناسبی ندارند و گاهی در برخی تفاسیر ، مفسر به این تفاوت سیاق توجه نکرده و در تفسیر به خطا رفته است.

وی خاطر نشان کرد: این آیه ویژه اهل بیت پیامبر صل الله علیه و آله است و در تفاسیر شیعه و برخی از تفاسیر اهل سنت به آن اشاره شده است .
Share/Save/Bookmark