امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران
جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان «بررسی تطبیقی اخلاق و حقوق جدایی از دیدگاه قرآن کریم و روایات با تأکید بر دانش اخلاق،حقوق و تفسیر» در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۴
کد مطلب: 9786
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از تهران، جلسه دفاعیه دانشجو سحر حاتمیان هنزایی رشته تحصیلی تفسیر و علوم قرآن مقطع کارشناسی ارشد با عنوان «بررسی تطبیقی اخلاق و حقوق جدایی از دیدگاه قرآن کریم و روایات با تأکید بر دانش اخلاق، حقوق و تفسیر» به راهنمایی دکتر علی محمدی و داوری دکتر حمید حسن زاده با نمره ۱۷و درجه خوب در تهران پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده:
اسلام خواستار تحکیم بنیان خانواده و حفظ و حراست پیمان مقدس زناشویی از طریق حاکمیت مودت و رحمت بر فضای خانواده و مراعات حقوق زن و مرد با به کارگیری صفات پسندیده و اخلاق حمیده است. ایمان و اعتقاد داشتن به خداوند و معاد سبب می شود هر یک از زوجین با رعایت حقوق یکدیگر و عمل به وظایف خود، به امنیت و آرامش برسند و از آثار عظيم رعايت حقوق يكديگر و اخلاق حسنه بهره ‏مند شوند و فرزندان نیز از لطمات روحی و روانی و اخلاقی مصون بمانند.
عدالت، احسان، فضل، گذشت، مدارا و بردبارى و تحمل دشواری های زندگی، از بهترین و کامل ترین آموزه های اخلاقی اسلام هستند که پشتوانه احکام و قواعد حقوقی در روابط زن و مرد می باشند و عمل به این دستورات الهی سبب رحمت و مغفرت خداوند متعال برای زن و مرد است. اسلام طلاق را از امورى می داند كه سبب آزادى مرد و زن از مشكلاتی است که بین آنها به وجود آمده، و براى آن قواعد حقوقی و اخلاقی خاصی قرار داده كه مرد و زن بتوانند در سايه آن قواعد به طور شايسته و پسنديده از يكديگر جدا شوند.
این نوشتار با روش توصیفی ـ تحلیلی با گرد آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای،به بیان حقوق و وظایف مشترک و متقابل زوجین نسبت به یکدیگر با بکارگیری آموزه های اخلاقی قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام می پردازد و با بیان ارتباط اخلاق و حقوق و تفاوت های آنها، هماهنگی بین نظام حقوقی و اخلاقی اسلام را نشان خواهیم داد.
Share/Save/Bookmark