امتیاز مثبت
۱
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی قم
جلسه دفاع از پایان نامه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم با موضوع «تفسیر آیه (..ثم انشاناه خلقا آخر...) با تأکید بر تغییرات جسمی جنین پس از نفخ روح» برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۲
کد مطلب: 9876
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی قم
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «تفسیر آیه (..ثم انشأناه خلقا آخر...) با تأکید بر تغییرات جسمی جنین پس از نفخ روح» با نگارش زهرا داودی دانشجوی رشته تفسیر قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
این جلسه با حضور غلامرضا نورمحمدی به عنوان استاد راهنما و حجت الاسلام مهدی باکویی به عنوان استاد مشاور و  هادی نصیری به عنوان استاد داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
چکیده پایان نامه:
قرآن کریم به منظور هدایت بشر به سوی کمال، در آیات زیادی، به مراحل خلقت انسان اشاره کرده است و پدیده نفخ روح را به عنوان نقطه اوجی در آفرینش انسان معرفی نموده است. عبارت قرآنی «ثُمَّ أَنْشَأْناهُ خَلْقاً آخَرَ» که فرازی از آیه ۱۴ سوره مؤمنون است، به این پدیده مهم اشاره دارد. در مورد ماهیت این پدیده و زمان آن در بین مفسرین اختلاف نظر وجود دارد، همچنین تحقیقات مناسبی در مورد تغییرات جسمیِ حاصل از آن صورت نگرفته است. بنابراین برای بهره مندی بیشتر از آیه مورد نظر و رفع ابهام موجود در آن، پژوهش حاضر به رشته تحریر درآمده است.
این پژوهش با روش توصیفی ـ تحلیلی به کاوش درباره این موضوع پرداخته و به نتایج زیر دست یافته است: نفخ روح، علاوه بر ایجاد تغییری روحانی در جنین، تغییرات جسمی را نیز در آن ایجاد می‌کند. این پدیده که در حکمت متعالیه به صورت ارتقاء نفس مادیِ نباتی به نفس مجردِ حیوانی در جنین تعریف می‌شود، در روایات، دارای دو معیار برای تشخیص زمانِ تحقق آن است: ۱ ـ تکامل ظاهری جنین، قبل از نفخ روح. ۲ ـ حرکت جنین در شکم مادر، بعد از نفخ روح. فقها طبق روایات، زمان احتمالیِ آن را بین ۴ تا ۵ ماهگی اعلام کرده اند. دستاوردهای علم جنین شناسی نشان می‌دهد که جنین در این بازه زمانی از نظر ظاهری به تکامل نسبی رسیده است و نشانه‌هایی از ظهور حواسّ پنجگانه و حافظه و همچنین حرکات ارادی در جنین کشف شده است.
Share/Save/Bookmark