امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
پایان نامه «ریشه یابی انتخاب های غلط با بهره گیری از آیات و روایات و با نگاهی به فرمایشات مقام معظم رهبری» در دانشکده علوم قرآنی اصفهان دفاع شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۴
کد مطلب: 11352
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «ریشه یابی انتخاب های غلط با بهره گیری از آیات و روایات و با نگاهی به فرمایشات مقام معظم رهبری» با نگارش آقای نصراله بابامیر دانشجوی رشته علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد، با راهنمایی دکتر رضا سعادت نیا و داوری دکتر محمد محقق در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه بسیار خوب پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
انسان به عنوان موجودی که می تواند خود را به بالاترین مقام، در بین تمام آفریده های خداوند برساند و از فرشتگان الهی نیز پیشی گیرد؛ دارای یک ویژگی اساسی می باشد که مخلوقات دیگر از آن بهره ای ندارند. آن ویژگی، مرتبه بالای «اراده و اختیار» است که انسان می تواند انتخاب کند و گزینش نماید و با این انتخاب یا یه بالاترین مقام برسد و یا به پست ترین مراتب تنزّل پیدا کند. بنابراین بحث انتخاب یکی از مهم‌ترین ویژگی های انسان است که در تعیین سرنوشت نهایی او، تأثیر بسیار بالایی دارد. یکی از مهمترین جنبه های زندگی انسان، جنبه اجتماعی و سیاسی آن می باشد که بقیّه اقسام زندگی آدمی از این جنبه، تأثیر می پذیرد.
انتخاب و گزینش در مسائل اجتماعی و سیاسی، بسیار حائز اهمیّت است؛ به گونه ای که یک انتخاب صحیح یا غلط، سرنوشت انسان را به شدّت دگرگون می کند. در عصر جدید که دموکراسی، به عاملی مهم در تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی حکومت ها تبدیل شده است؛ مردم سالاری دینی، نمونه بارز استفاده از قدرت انتخاب و گزینش توسط مردم در حکومت جمهوری اسلامی می باشد.
در این پایان نامه، با روش توصیفی تحلیلی با کمک اسناد کتابخانه ای و نرم افزاری در منابع قرآنی و روایی، سعی شده که علل انتخاب های غلط در انتخابات، با بهره گیری از آیات شریفه قرآن و روایات معصومین علیهم صلوات الله اجمعین و با نگاهی به فرمایشات مقام معظم رهبری، ریشه یابی شود.
همچنین در این پایان نامه به اهمیت بصیرت در انتخابات و همچنین به مناط و معیار انتخاب شایسته و اصلح نیز پرداخته شده است.
Share/Save/Bookmark