امتیاز مثبت
۱
 
برگزاری جلسه پیش دفاع رساله دکتری در دانشکده علوم قرآنی قم
جلسه پیش دفاع رساله دکتری در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۲
کد مطلب: 11811
 
برگزاری جلسه پیش دفاع رساله دکتری در دانشکده علوم قرآنی قم
 
به گزارش ایحا از قم، جلسه پیش دفاع رساله دکتری با موضوع «تفسیر تطبیقی آیه جهاد کبير با رویکرد تبیین ابزارها، مؤلفه‌ها و راهکارها» با نگارش حمید مروجی طبسی و راهنمایی دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی، مشاوره حجت‌الاسلام رحمان عشریه با داوری استادان سید محمود طیب حسینی، محمد اکبری و سید علی میرآفتاب در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

چکیده این پایان نامه بدین شرح می باشد:
موضوع این رساله «تفسیر تطبیقی آیه جهاد کبیر (با رویکرد تبیین ابزارها، مؤلفه‌ها و راهکارها)» و پرسش اصلی آن، چیستی مفهوم جهاد کبیر، مؤلفه‌ها، ابزارها و راهکارهای آن بر اساس نظرات مفسران فریقین در آیه فَلا تُطِعِ الكافِرينَ وَ جاهِدهُم بِهِ جِهاداً كَبيراً (فرقان/۵۲) است که با استفاده از روش‌های درون‌قرآنی، تطبیقی و میان‌رشته‌ای بررسی شد.
بررسی تطبیقی نظرات تفسیری مفسران فریقین در خصوص آیه جهاد کبیر (فرقان/۵۲) نشان می‌دهد که آنان به اتفاق، از این آیه برداشت کرده‌اند که باید در برابر دشمنان ایستادگی کرد و از اطاعت آنان سر باز زد؛ البته همه مفسران، ضمیر در واژه «بِهِ» را به جمله قبل (فَلا تُطِعِ الكافِرينَ) بازگشت نداده‌اند، اما با این وجود، همگی در لزوم مبارزه و جهاد با دشمنان بر اساس این آیه اشتراک نظر دارند. این رساله، بازگشت ضمیر مذکور به جمله قبل از خود را بر نظرات دیگر اولویت داده است.
با همین رویکرد و بر اساس سایر آیات قرآن کریم به تبیین مبانی و اصول جهاد کبیر تحت عنوان مؤلفه‌های جهاد کبیر پرداخته شد؛ لزوم مبارزه غیر نظامی و امکان آن، همچنین دفاع از فرهنگ اسلامی جامعه، مقابله با شبهات، آزمون الهی و مبارزه با باطل از مبانی ویژه جهاد کبیر به شمار آمده و اعتقاد به وجود دشمن فکری و برخورداری از روحیه جهادی در حوزه فرهنگ نیز از اصول خاص جهاد کبیر شمرده شده است.
ابزارهای بنیادین معرفی‌شده برای انجام جهاد کبیر عبارتست از: فرهنگ‌سازی، نیروپروری، جامعه‌سازی، برنامه‌ریزی جامع و تبلیغات سالم. از سوی دیگر، امور معنوی همچون زنگارزدایی از دل و صبرپیشگی، فعالیت‌های مکتوب همچون نامه‌نگاری و عقد معاهده و انجام اقدامات عملی همچون تبیین، احتجاج و مباهله از ابزارهای کاربردی جهاد کبیر خوانده شد.
در نهایت، راهکارهای اقامه جهاد کبیر تحت سه عنوان راهکارهای تدافعی از جمله مدیریت هوشمند و حفظ وحدت، راهکارهای تهاجمی همانند بهره‌گیری از قدرت نرم و راهکارهای مصونیت‌بخش همچون حکمت‌آموزی و پرورش اندیشه مطرح شد.
واژگان کلیدی: قرآن، جهاد، جهاد کبیر، آیه ۵۲ سوره فرقان، تفسیر تطبیقی.
Share/Save/Bookmark