امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه «شاخص های بانوی برتر از دیدگاه قرآن و حدیث » در مراغه
جلسه دفاع از پایان نامه «شاخص های بانوی برتر از دیدگاه قرآن و حدیث» با نگارش زینب جمادی در دانشکده علوم قرآنی مراغه برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۴
کد مطلب: 11334
 
 
با گزارش ایحا از مراغه، جلسه دفاع از پایان نامه با عنوان «شاخص های بانوی برتر از دیدگاه قرآن و حدیث» با نگارش زینب جمادی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و با راهنمایی دکتر احد داوری و داوری دکتر حمید محمدی راد در دانشکده علوم قرآنی مراغه برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه بسیار خوب در مراغه پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه اینچنین آمده است:
جامعه گسترده زنان بيش از نيمي از جمعیت بشر را تشكيل مي دهند و شناخت ويژگي هاي رواني و اخلاقي، نيازها، توانايي ها و ظرافت هاي دنياي شگفت انگيز بانوان و جايگاه اجتماعي، طبيعي، اقتصادي و فرهنگي آنان شناخت نيمي از جامعه بشري است. بدون اين آگاهي ها، استفاده از عواطف و ادراكات و توانایی هاي جسمي و روحي زنان در جهت مثبت يا منفي مقدور نيست.
تكامل انساني زن در پرتو شريعت آسمانی اسلام، ترديدناپذير است. قرآن كريم راه سلوك معنوي را در برابر زنان چنان گشود كه از مريم و همسر فرعون به عنوان دو مَثل و الگو براي همه مؤمنان ياد می‌کند. براي اينكه زنان شايسته و مقدس مي‌توانند الگوهاي خوبي براي ديگران باشند. پيداست كه زن با سير در مسير الهي، لايق دريافت وحي مي‌شود و اين لياقت، خود گواهي بر مدعاي تساوي زن و مرد در پهنه‌ي ايمان و تقواست.
ترسيم چهره زنان نمونه، براي تبيين ارزشهاي زن مسلمان است. اين نوشتار به روش توصیفی و تحلیلی در جهت رونمايي از ویژگی‌های بانوان برتر معرفی شده در قرآن تلاش می‌کند و یافته‌های حاصل از بررسی آیات قرآن نشان می‌دهد: رازداری در حفظ زندگی، امانت‌داری در غیاب همسر، پاکی و پاکدامنی، حجاب و پوشش، جزء مهم‌ترین شاخص‌های اخلاقی بانوان نمونه است و امر به معروف و نهی از منکر و پیروی از رهبر و امام بر حق و همچنین هجرت و ترک وطن در راه خدا، از اهمّ شاخص‌های اجتماعی و بیعت، مشورت، حفظ اسرار سیاسی، بصیرت سیاسی، از شاخص‌های سیاسی بانوان برتر می‌باشد. همچنین مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی بانوان برتر در قرآن، امر به کار و تلاش، انفاق و صدقه، پرداخت زکات بوده و آموزش و فرهنگ‌سازی در زمینه‌های گوناگون، پایبندی به قوانین عمومی و عهدنامه‌ها در حوزه‌ فرهنگ از شاخص‌های بانوان برتر معرفی شده در قرآن است.
کلید واژه‌ها: قرآن، بانوان، شاخص، اخلاق، اجتماع، سیاست، اقتصاد، فرهنگ
Share/Save/Bookmark