امتیاز مثبت
۰
 
برگزاري کارگاه سبک زندگی اسلامی از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل
کارگاه سبک زندگی اسلامی از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۳
کد مطلب: 11343
 
 
به گزارش پایگاه قرآني دانشگاهی ایحا از آمل، کارگاه سبک زندگی اسلامی با موضوع «جایگاه رنج در زندگی و راهکاره های مواجهه با آن» با ارائه دکتر فاطمه صاحبیان از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل در سه جلسه، از طریق سامانه ادوبی کانکت برگزار شد.
دکتر صاحبیان در جلسه اول گفت: رنج در زندگی انسان ها فراگیر است و می توان قدمت آن را همزمان با اندیشه انسان دانست.
وی همچین در این جلسه رنج در نظرگاه عامه، قدمای فلسفه، فلاسفه مدرن و پسامدرن را مورد بررسی قرار داد.
صاحبیان در جلسه دوم با بیان این که انواع نگرش در روانشناسی به چهار موج روانکاوانه، رفتارگرایی، وجودی و فرافردی تقسیم می شود، افزود: هر یک از این موج ها مبتنی بر نگرش خود با رنج مواجه می شوند.
وی ادامه داد: در آموزه های دینی، آیات و روایات رنج را جز لاینفک زندگی معرفی می کنند که ابزاری است برای آزمایش و بستری است برای تکامل.
صاحبیان به بررسی معنای طرح‌واره و طرح‌واره‌های معارض با حقیقت رنج پرداخت و به طور مفصل نقش باورها و تلقینات در ایجاد رنج را بیان کرد.
وی در جلسه سوم و پایانی به بررسی عوامل بیرونی مؤثر در پذیرش رنج و لوازم درونی در روان انسان پرداخت و تکنیک های روانشناسی و آموزه های دینی که در مواجهه با رنج می توان ارائه داد، بیان کرد.
صاحبیان به بررسی آثار شکرگزاری در جسم و روان انسان نیز اشاره کرد و گفت: انسان ایده آل همیشه رنج را عامل ضعف خود و عذابی از جانب خدا نمی داند بلکه آن را آزمایش الهی می داند تا ما را رشد دهد.
وی تصریح کرد: به طور خلاصه رنج به خاطر تکامل، به خاطر تلنگر و به خاطر جبران گناهان بر انسان عرضه می شود و هر آنچه از جانب خداست خیر مطلق است. اگر زاویه دیدمان را عوض کنیم حتما خیر بودنش را می بینیم.
Share/Save/Bookmark