امتیاز مثبت
۱
 
حضور استاندار قم در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
استاندار قم و هیأت همراه از سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بازدید کردند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۶
کد مطلب: 11640
 
 
به گزارش ایحاء، دکتر بهرام سرمست استاندار قم روز چهارشنبه 24 دی ماه ضمن حضور در سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم،  با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب دیدار و گفت و گو کرد.

حجت الاسلام نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ابتدای این دیدار ضمن ارائه گزارش از برنامه ها و اقدامات آموزشی دانشگاه در سطح استان و کشور، به ارائه توضیحاتی درخصوص نحوه تاسیس این دانشگاه پرداخت.

حجت الاسلام سید محمد نقیب اظهار کرد : این دانشگاه از سال 1361 با عنوان مدرسه قرآنی فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 87 با تایید رسمی وزارت علوم به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ارتقاء یافت.

وی با اشاره به اینکه مجوز این دانشگاه بین المللی می باشد، بیان کرد: با مجوز وزارت علوم ما علاوه بر داخل کشور می توانیم در خارج از کشور نیز شعبه تاسیس نماییم که البته با شرایط حال حاضر کشور این موضوع در دستور کار ما قرار ندارد.

نقیب در خصوص فعالیت های علمی دانشگاه گفت: دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در حال حاضر بیش از 5500 دانشجو دارد که در 18 دانشکده علوم قرآنی در حال تحصیل می باشند. همچنین این دانشگاه با دارا بودن 83 عضو هیأت علمی، بیش از 1000 استاد مدعو با بیش از 400 عنوان کتاب چاپ شده و 400 عنوان مقاله علمی پژوهشی، برگزای همایش های بین المللی همچون همایش بین المللی پژوهش های قرآنی، مدیریت کمیسیون قرآن و علوم اسلامی و ... همواره به عنوان قطب اصلی فراگیری و ترویج علوم قرآن کریم در سطح کشور شناخته می شود.

وی همچنین با اشاره به آمار رسمی وزارت علوم در خصوص درصد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه های سراسر کشور گفت: بر اساس آمار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، 75 درصد از فارغ التحصیلان ما در مشاغل مختلف که عمدتا فرهنگی، علمی و قرآنی می باشند در حال فعالیت می باشند.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان اینکه عمده بودجه و هزینه های این دانشگاه از سطح درآمد موقوفات قرآنی تامین می گردد، گفت: متاسفانه میزان موقوفات قرآنی و علی کشور کمتر از یک درصد از کل موقوفات را در بر می گیرد و این امر موجب ایجاد مشکلاتی در زمینه فعالیت های مراکز قرآنی و علمی شده است.

در ادامه این دیدار دکتر سرمست ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع اساتید و خادمان ساحت مقدس قرآن کریم، خدمت به قرآن و به خصوص مراکز وابسته به علوم و معارف ناب قرآن کریم را یک تکلیف بر دوش مسئولان اجرایی در تمامی استان ها دانست و اظهار کرد: همواره خدمت به شهر کریمه اهل بیت سلام الله علیها، حوزه علمیه و مراکز فرهنگی و قرآنی همچون دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم افتخاری برای مجموعه اجرایی استان بوده است.

وی ضمن عرض تسلیت بمناسبت ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها و همچنین ارتحال آیت الله مصباح یزدی، ارتباط مراکز اجرایی به خصوص استانداری با دانشگاه ها و موسسات آموزشی استان را امری مهم تلقی کرد و افزود: با توجه به اهمیت ایجاد پیوند میان مراکز آموزشی استان و استانداری، دفتر در مجموعه راه اندازی گردیده است که دانشگاه ها از این طریق بتوانند بدون واسطه و  به راحتی با بدنه استانداری در ارتباط باشند.

استاندار قم در ادامه درخصوص دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: امروزه در جامعه درخصوص کسب معرفت از کتاب وحی و مفاهیم و مبانی آن احساس نیاز بیشتری وجود دارد و این دانشگاه می تواند با تلفیق سنت و همینطور به کار گیری شیوه های جدید این منابع و مفاهیم آسمانی را به صورت نوین در گستره زمین کاربردی و عملیاتی کنند.

وی انجام فعالیت های پژوهشی و علمی با رویکرد مسائل روز را در این دانشگاه امری لازم برشمرد و اظهار کرد: ما اعتقاد داریم قرآن یک منبع جامع و به روز در تمامی اعصار برای رفع مشکلات بشری است . بنابراین اساتید و دانشجویان این دانشگاه باید با استفاده از منابع و مفاهیم ناب قرآن کریم و به کارگیری آن در مشکلات روز جهان مثلا مشکلاتی که امروزه در حوزه سلامت گریبان گیر دنیا شده است، در صدد کمک کردن به جامعه برای از بین بردن این آسیب ها و موانع بر آیند.


Share/Save/Bookmark