امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری سلسله مباحث زندگی متعالی در سایه فهم قرآنی در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
نشست سلسله مباحث «زندگی متعالی در سایه فهم قرآنی » در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲
کد مطلب: 10605
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از کرمانشاه، سلسله نشست های بصیرتی با عنوان «مباحث زندگی متعالی در سایه فهم قرآنی» در محل سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه با حضور دانشجویان این دانشکده و ارائه استاد یونس جهانگیری از اساتید مدعو در چندین جلسه در طول نیمسال اول برگزار شد.
در مباحث این نشست ها سعی شده است که روندی منطقی از زمان تشکیل خانواده تا تکامل آن براساس مبانی حیوانی، عقلانی و فطری بشری در پیش گرفته شود تا در هر گامی پس از شناخت و پختگی، گامی مطمئن تر جهت رسیدن به اهداف عالی زندگی برداشته شود به تعبیری از صفر تا صد موضوع، انسجامی خاص و پیوندی ناگسستنی با هم دارند.
وی زندگی را هدیه ای در دستان ما دانست که موظفیم به بهترین شکلِ ممکن از آن بهره ببریم. کافی است قبول کنید که می‌توانید. در پستی‌ و بلندی‌های روزگار یاد می‌گیرید رشد کنید، زمین می‌خورید و از نو بلند می‌شوید.
جهانگیری ادامه داد: یکی از اهداف قرآن مجید با دستورات سازنده و مفید خود این است که به ما قانون زندگی را بیاموزد قانونی که با عمل کردن به آن می توانیم به قله سعادت و خوشبختی دست پیدا کنیم چرا كه زندگی ما آدم ها نیز مانند بسیاری از كارهای دیگر برای خودش قوانینی دارد كه اگر آنها را اجرا نكنیم مجبور هستیم كه روزی زانوی شكست را بر زمین بگذاریم و یك عمر را در حسرت رسیدن به خوشبختی و موفقیت سپری كنیم.
این استاد دانشگاه افزود: سبک زندگی خانوادگی در آیین اسلام همانند درختی است که ریشه آن، باورها و اندیشه‌ها و ساقه و شاخه‌هایش، ارکان و وظایف اعضای خانواده می‌باشد. از این رو، سبک زندگی خانوادگی دارای ابعاد زیادی است.
وی با بیان این که انگیزه تشکیل خانواده از منافع و خواسته های فردی و آغازی سالم برای یک زندگی هدفمند است، گفت: خانواده یک کانون مقدس است و انسان باید به دنبال تکامل شاخه‌های اصلی و فرعی این کانون مقدس باشد، از این رو اولین گام پس از پالایش انگیزه ازدواج شخص هدفمند، باید اقدام به از میان برداشتن حس دوگانگی و یا به تعبیری دوئیت نماید و مجموعه اعضای خانواده طرفین را به مانند ستونی واحد بر پا دارنده خیمه زندگی خود قرار دهد.
جهانگیری خاطرنشان کرد: برای چنین اقدامی ابتدا باید با عقل، منطق و مقایسه با مبانی دینی، باورها و خواسته‌های بی‌پایه و اساس و یا خرافی را از زندگی خود بیرون کرده و به فهم واقعیت های موجود اقدام نموده و حقوق انسانها و کرامت آنها را بر پایه تقوای الهی محور شناسایی واقعیت‌های زندگی خود قرار دهد.
شایان ذکر است، معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه قرآن کریم و پیشوایان که مهمترین آنها عبارت از پارسایی و دینداری، آراستگی به فضایل اخلاقى و همتایى و تناسب در این جلسات به طور کامل تشریح شد.
Share/Save/Bookmark