امتیاز مثبت
۰
 
چاپ مقاله سرپرست دانشکده علوم قرآنی خوی در فصلنامه مطالعات تطبیقی
مقاله سرپرست دانشکده علوم قرآنی خوی با عنوان «بررسی و تحلیل دعوتنامه جشن ازدواج در بافت فرهنگی ایران و عراق» چاپ و منتشر شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۰
کد مطلب: 11208
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از خوی، مقاله سرپرست دانشکده علوم قرآنی خوی آقای دکتر عسگربابازاده اقدم با موضوع «بررسی و تحلیل دعوتنامه جشن ازدواج در بافت فرهنگی ایران و عراق» در فصلنامه «مطالعات تطبیقی فارسی و عربی» چاپ و منتشر شد.
در چکیده این مقاله آمده:
دعوتنامه­ ها به عنوان ژانری زبانی، داده ­ای جامعه شناختی محسوب شده و شاخصی برای ارتباط میان پدیده ­های اجتماعی تلقی می­گردد و با بررسی دعوتنامه­ های یک مقطع زمانی خاص می­ توان به گفتمان­ های حاصل از پدیده­ های اجتماعی آن مقطع پی برد.
اين پژوهش تطبیقی كه با تكيه بر تحليل ژانر و تحليل انتقادي گفتمان انجام گرفته، مي­ كوشد تا ساختار دعوتنامه جشن ازدواج را كه به زبان­هاي عربي و فارسي نگاشته شده، مورد كنكاش قرار داده و نقش ارزش­هاي اجتماعي و فرهنگي را در شكل دادن آن مورد بررسي قرار دهد.
آشنایی با رویکردهای اجتماعی دو فرهنگ متفاوت، بررسی تأثیر عوامل اجتماعی و فرهنگی بر دعوتنامه ­ها، مقایسه­ ساختار دعوتنامه­ ها و تبیین تأثیر پدیده‌های اجتماعی بر پدیده‌های زبانی از مهمترین اهداف این پژوهش است.
از آن‌جا که این پژوهش به بررسی رویکردهای اجتماعی دو کشور پرداخته و سطح شناخت از فرهنگ­ های متفاوت را بالا می‌برد، انجام آن ضروری به نظر می‌رسد. نتایج تحقیق نشان می­ دهد اهمیت دادن به تنوع متن و شکل دعوتنامه جشن ازدواج در ایران نسبت به عراق بارزتر بوده، القاب اکتسابی در عراق از اهمیت و جایگاه بیشتری برخوردار بوده، مقوله­ های مذهب و مردسالاري نقشی اساسي در ساختار دعوتنامه جشن ازدواج در دو فرهنگ دارد، با اين تفاوت كه نقش اين دو مقوله در دعوتنامه جشن ازدواج کشورهای عربی پررنگ­ تر از ایران است.
Share/Save/Bookmark