امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
جلسه دفاع از پایان نامه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی اصفهان با موضوع «بررسی برخی تفاسیر انفسی در قصص قرآن با نگاهی به مبانی پیش‌فرض‌ها و جایگاه آن در معرفةالنفس» برگزار شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۳
کد مطلب: 11037
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان‌نامه قرآنی با موضوع «بررسی برخی تفاسیر انفسی در قصص قرآن با نگاهی به مبانی، پیش‌فرض‌ها و جایگاه آن در معرفةالنفس» با نگارش خانم فرحناز نژادتبریزی، دانشجوی رشته علوم قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی اصفهان با راهنمایی دکتر رضا سعادت‌نیا و داوری دکتر محمدتقی اژه‌ای در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
این پایان‌نامه در نهایت با نمره ۱۹ و با درجه عالی پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
در حوزه‌ی تفسیر قرآن کریم با روش‌ها و مکاتب مختلف مواجه هستیم. یکی از این روش‌ها تفسیر عرفانی است که با عناوین مختلفی همچون باطنی، فیضی، اشاری و انفسی از آن یاد می‌شود. عارفان به مدد سیر و سلوک و پاک‌سازی و صفای درون، تنها به معانی و دلالت‌های ظاهری آیات بسنده نکرده و با تدبر و فرو‌رفتن در عمق و لایه‌های بطنی و زیرین کلام خدا، به فهم و دریافت اشارات، لطایف و حقایق قرآن نائل می‌شوند. در حالی که بسیاری از مفسران، قرآن را تفسیر آفاقی می‌کنند و به شرح و پرده‌برداری از الفاظ آن می‌پردازند، عرفا که کتاب خدا را کتاب هدایت و تعالی روح و حقیقت خود می‌دانند، با اصل مسلم انطباق جهان و عالم بیرون با عالم درون، به تفسیر انفسی آیات الهی پرداخته و با انطباق آن بر شئون و حالات نفس، تفسیر احوال می‌کنند.
پژوهش حاضر با عنوان «بررسی برخی تفاسیر انفسی در قصص قرآن با نگاهی به مبانی، پیش‌فرض‌ها و جایگاه آن در معرفةالنفس» که در پنج فصل سامان یافته، کنکاشی است در ارزیابی تفاسیر عرفانی با استمداد از آیات قرآن کریم و روایات ائمه(ع) و نیز آراء و نظرات اندیشمندان و عارفان بهره‌مند از نور ولایت و البته به طور اخص چیستی تفسیر انفسی، مبانی و پیش‌فرض‌های آن و آنگاه استخراج نمونه‌هایی در قصص انبیاء الهی. در این رابطه با استفاده از میراث به‌جا‌مانده از عارفان نامی ‌و بزرگ جهان اسلام به ویژه مکتب تشیع، مبانی و اصولی استخراج گردیده است.
این پایان‌نامه از نوع کتابخانه‌ای است و به شیوه توصیفی ـ تحلیلی تدوین شده است.
Share/Save/Bookmark