امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاعیه دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
جلسه دفاعیه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده کرمانشاه با عنوان «بررسی تصویرپردازی های هنری قرآن کریم براساس تحلیل کارکرد اسلوب های ادبی- بیانی در خلق تصاویر ابداعی (مورد مطالعه جزء10تا15)» برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۵
کد مطلب: 10867
 
 
به گزارش پایگاه قـرآنی دانشگاهی ایحاء از كرمانشاه، جلسه دفاعیه دانشجو زهرا زرین کاویانی رشته تحصیلی علوم قرآن مجید مقطع کارشناسی ارشد با عنوان «بررسی تصویرپردازی های هنری قرآن کریم براساس تحلیل کارکرد اسلوب های ادبی - بیانی در خلق تصاویر ابداعی(مورد مطالعه جزء۱۰ تا ۱۵)» با راهنمایی دکتر مسعود اقبالی و داوری دکتر ابراهیم نامداری با نمره ۱۸ و درجه بسیارخوب به صورت مجازی در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:
قرآن کریم کلامی ما فوق بشری است که جهت تأثیرگذاری هر چه بیشتر بر روح و روان مخاطبان، از عبارات و جملاتی منسجم، هدفمند و در اوج صلابت، در بیانی شیوا و دلربا بهره برده است که این مهم در شرح داستان ها و روایت های قرآنی و به طور خاص در تصویرپردازی از صحنه ها و وقایع پیرامون نمودی چشم گیر دارد. ترسیم صحنه ها و رخدادها در قرآن به گونه ای ملموس و عینی جلوه نموده و مخاطب را مسحور شیوایی و صلابت الفاظ و واژگان خود می نماید، به طوری که در استفاده از این شیوه، مفاهیم ذهنی و انتزاعی قرآن برای مخاطب بسیار قریب به فهم می شوند که با ذهنی آفرینش گر و موهبتی الهی می توان تصاویر موجود در آیات را درک کرد. قرآن کریم به مدد تصویرگری علاوه بر بیان معانی انتزاعی، بخش هایی از داستان های پیامبران را به یک تابلو یا یک صحنه گویا تبدیل کرده است، به گونه ای که منظره های شنیداری برای مخاطبان به منظره های دیداری و تماشایی مبدل شده است؛ گویی شخصیت های داستان بر روی صحنه نمایش در حال گفت و شنود هستند، طوری که انسان می‌تواند خود را در جریان اتفاقات و رویدادها حاضر و ناظر تصور کند. خیال انگیزی، صحنه پردازی و به تصویر کشیدن معانی گوناگون، از جنبه های اعجاز و از جمله رازهای جاذبه قرآن کریم است.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱. مفاهیم تصویر پردازی و اهمیت تصویر هنری
۲. تصویرپردازی های هنری قرآن در موضوعات مختلف
۳. بررسی تصویرپردازی هنری آیات مربوط به (تصویرسازی از قیامت در آیات قرآن و نمونه های انسانی و تمثیلات)
۴. بررسی تصویرپردازی هنری براساس سه مؤلفه(قدرت ارائه و احیا کردن، تخیل عواطف و احساسات و ترسیم شخصیت ها)
Share/Save/Bookmark