امتیاز مثبت
۰
 
دیدار اعضای برگزاری یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با آیت الله العظمی علوی گرگانی
اعضای کمیته های برگزاری یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی صبح امروز 19 دی ماه با حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی دیدار کردند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۴
کد مطلب: 7527
 
 
به گزارش ستاد اطلاع رسانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی، آیت‌الله سیدمحمدعلی علوی گرگانی در این دیدار بر گسترش علوم قرآنی و تبلور نورانیت قرآن در جامعه تأکید کرد. 


وی با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری بر تداوم حرکت در مسیر قرآن کریم، اظهار کرد: خداوند در هر چیزی زوجیت قرار داده است و حتی در "لا اله الا الله" نیز این قاعده مشاهده می‌شود. این عالم، عالم زوجیت و نفی و اثبات است تا نفی و اثبات نباشد، نتیجه‌ای به‌وجود نمی‌آید، ما باید به فرمایشات رهبر انقلاب در زمینه قرآن کریم توجه کنیم و آن را ادامه دهیم، نه اینکه به صورت مقطعی به آن بپردازیم و سپس رها کنیم.


آیت‌الله علوی گرگانی گفت: این دو حقیقت "نفی و اثبات" و "توجه و ادامه" در همه زمان و مکان‌ها باید وجود داشته باشد تا نتیجه مطلوب دریافت شود.


وی در ادامه بیان کرد:  نتیجه کار افرادی که به قرآن می‌پردازند، بهشت الهی است، پس این کار را رونق دهید، معارف خود را افزایش دهید و افراد بیشتری را وارد این فعالیت کنید و وجود خود را در جامعه متبلور کنید تا معارف و نورانیت شما را در این فعالیت‌ها ببینند.


این مرجع تقلید شیعیان گفت: مردم باید تفاوت فعالیت‌های قرآنی و غیرقرآنی را مشاهده کنند، کسانی که با قرآن متمسک هستند، می‌توانند دیگران را هم هدایت کنند، بهترین هدایت‌گر ما قرآن کریم است 


وی با تأکید برگسترش علوم قرآنی در جامعه خاطرنشان کرد: قرآن کریم در سه مرحله دوران ابتدایی، متوسطه و نهایی باید به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود، نوجوانان و جوانان در آخرین مراحل آموزش قرآنی باید متوجه شوند که اعمال آن‌ها با اخلاص انجام شود.


استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه علم و عمل و اخلاص با هم هستند و اخلاص آخرین مرحله است اظهار داشت: چه‌ چیزی بهتر از این است که در خدمت قرآن و معارف قرآنی باشید و بتوانید جامعه ما را جامعه‌ای قرآنی کنید که پیرو خط ولایت و اهل بیت(ع) باشد.


در ابتدای این دیدار نیز دکتر رضا امانی، معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم،  به تشریح برنامه ها و فعالیت‌های این همایش پرداخت و گفت: یکی از فعالیت‌های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم که وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه است، برگزاری همایش پژوهش‌های قرانی می باشد که همه ساله همزمان  با مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران  برگزار می‌شود.


امانی با بیان این که تا کنون ده دوره این همایش با موضوعات مختلف و متناسب با نیازهای جامعه برگزار شده است، اظهار کرد: موضوعات این همایش بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب تعیین و مشخص می‌شود و تاکنون این همایش در محورهای عنوان‌های بیداری اسلامی، سبک زندگی اسلام و فرهنگ اسلامی برگزار شده است.


معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ابراز کرد: در سال گذشته دست‌اندرکاران دهمین دوره همایش پژوهش‌های قرآنی دیداری با رهبر معظم انقلاب اسلام داشته‌اند و ایشان در این دیدار بر ترویج و فرهنگ سازی معارف قرانی در جامعه تأکید داشتند.


وی بیان کرد: همچنین رهبر معظم انقلاب در این دیدار خواستار آن شدند که آموزه‌های سازنده قرآن در میان قشرهای مختلف مردم بازگو و فرهنگ سازی شود؛ همچنین ایشان بر جنبه استکبارستیزی تأکید داشته‌اند.


امانی با بیان این که امسال موضوع «قرآن کریم و استکبارستیزی» در دستور کار دبیرخانه همایش پژوهش‌های قرآنی قرار گرفته است، گفت: امسال این همایش در سه محور کلی استکبار ستیزی در قرآن کریم، استکبار ستیزی در گفتمان انقلاب اسلامی و استکبار ستیزی در سیره معصومین علیهم السلام برگزار می گردد.


معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ابراز کرد: فراخوان مقالات یازدهمین همایش بین المللی پژوهش‌های قرآنی در تمام شهرهای کشور اطلاع رسانی شده است و امسال برای اولین بار دبیرخانه های استانی جهت ترویج و گسترش گفتمان قرانی در جامعه تشکیل شده است. 


وی در خصوص زمان برگزاری همایش نیز گفت: مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه همایش که از طریق آدرس اینترنتی www.iqro.ir  انجام می شود، تا 30 بهمن ماه سال جاری بوده و اختتامیه این همایش 29 و 30 فروردین سال 97 در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.

 
Share/Save/Bookmark