امتیاز مثبت
۰
 
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در زابل
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «مصداق‌شناسی تطبیقی در جزءهای27، 28، 29، 30 قرآن با تکیه بر تفاسیر المیزان و مفاتیح الغیب»، در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۵
کد مطلب: 8896
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی_دانشگاهی ایحاء از زابل، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «مصداق‌شناسی تطبیقی در جزءهای 27، 28، 29، 30 قرآن با تکیه بر تفاسیر المیزان و مفاتیح الغیب» با نگارش محمدرضا مرادی دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن مجید در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر عباس یوسفی تازه‌کندی و داوری استاد حسن لطیفیان در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار گردید.

این پایان نامه با نمره 18 در دانشکده زابل پذیرفته شد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:
قرآن کریم به عنوان قانون اساسی اسلام از همان ابتدای نزول مورد توجه مسلمانان از ابعاد گوناگون قرار گرفت. تفسیر قرآن یکی از مهم‌ترین مسائلی بود که پیامبر (ص) اهتمام جدی بدان داشتند و پس از ایشان اهل‌بیت علیهم السلام و سایر مفسران به تأسی از حضرات معصومین علیهم السلام این امر مهم را ادمه دادند. مصادیق واژگان عام در قرآن، یکی از بحث‌برانگیزترین مسائلی است که مفسران بدان پرداخته‌اند و چون برخی از مفسران مصداق خاصی را معنای مراد آیه دانسته‌اند، پرداختن به مصادیق آیات از منظر مفسران فریقین اهمیت بسزایی داشته و در کشف معنای مراد می‌تواند راهگشا باشد.این تحقیق با هدف بررسی مصادیق واژگان عام در جزءهای ۲7، ۲8، ۲9 و 30 با تکیه بر تفسیر المیزان و تفسیر مفاتیح الغیب با روش توصیفی_تحلیلی و استفاده از منابع کتابخانه‌ای نوشته شد. علامه طباطبایی (ره) با بهره‌برداری از روایات اهل بیت علیهم السلام در تفسیر قرآن ضمن توصیف ماهیت قاعده جری و تطبیق و تفکیک بین تفسیر و مصداق در تفسیر المیزان به وفور از این قاعده استفاده کرده و بسیاری از نظرات دیگر مفسران را مورد نقد و بررسی قرار داده است. فخر رازی نیز در تفسیر مفاتیح الغیب بدون طرح مباحث نظری و تفکیک بین تفسیر و مصداق صرفاً مصادیق ذکر شده از سوی مفسران ذیل آیات را به عنوان تفسیر آیه ذکر کرده و مورد نقد و بررسی قرار داده است. نتیجه حاصل از یافته‌های تحقیق حاکی از این است که علامه طباطبایی با بهره‌گیری از روایات بسیاری از معانی که از سوی دیگر مفسران ذکر شده و یا بسیاری از روایات وارده ذیل آیه را از سنخ مصداق و بطن و تأویل آیه دانسته و آیه را بر معنای عام خود تفسیر کرده است به‌جز آیاتی که مصداق خاص دارد و نمی‌توان بر افراد مشابه جاری کرد.
فخر رازی بدن تفکیک مصداق و تفسیر آیه به بررسی نظرات مختلف پرداخته؛ ولی به نتیجه قابل اعتمادی دست نیافته و برخی از نظرات اتخاذ شده از سوی ایشان با ضعف دلایل همراه است؛ لذا در مبحث مصداق‌شناسی با توجه به اینکه علامه طباطبایی با قاعده و اصول عمل کرده‌اند می‌تواند مورد استناد و استفاده قرار بگیرد.
کلیدواژگان: قرآن، مصداق‌شناسی تطبیقی، بطن، تأویل، تفسیر المیزان، تفسیر کبیر، علامه طباطبایی، فخر رازی.
Share/Save/Bookmark