امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری کارگاه آموزش سلامت در هفته بهداشت در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
کارگاه آموزش سلامت در هفته بهداشت در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۹
کد مطلب: 8995
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از کرمانشاه، به مناسبت هفته بهداشت و در آستانه برگزاری برنامه های هفته خوابگاهها و به منظور ایجاد انگیزه و تقويت روحيه سلامت در بین دانشجويان به ویژه متأهلین در برقراری ارتباط مناسب با طرف مقابل، کارگاهی تحت عنوان «آموزش سلامت با محوریت روابط میان زوجین» توسط استاد مشاور این مرکز جناب آقای ساجدی با حضور دانشجویان و کارکنان در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
جناب آقای ساجدی در ابتدای این جلسه ضمن خیرمقدم به حُضار محترم و تبریک اعیاد ماه مبارک شعبان به حدیثی از امام صادق(ع) که فرموده اند: «کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم؛ مردم را به غیر از زبان خود راهنمائی کنید» اشاره و اظهار کرد: پیامبران، ائمه و بزرگان کمتر حرف می زدند و بیشتر عمل می کردند و مردم از رفتارشان الگو می گرفتند زیرا حدود هشتاد درصد آموزش های گفتاری و زبانی بعد از ۴۸ ساعت فراموش می شوند و این در حالی است که هشتاد درصد آموزش های عملی و رفتاری بعد از چهل روز هم فراموش نمی شود. بنابراین هر چه آموزش ما از طریق رفتار و عمل، به دیگران نشان داده شود خیلی بهتر از گفتار و پند و اندرز است.
وی در ادامه با ارائه آموزش هایی که می تواند مؤثر و مفید فایده باشد، به انتخاب مسیر درست زندگی در بین زوجین اشاره داشت و گفت: ما باید جهت موفقیت و خوشبختی در زندگی خود، وضعیت حال خود و همسرمان را دریابیم، نه توجهی به گذشته داشته باشیم و نه به آینده. به این معنی که در حال زندگی کنیم و همسان و هم ردیف یکدیگر باشیم و مسائل گذشته، آینده و نقاط ضعف یکدیگر را کنکاش و مورد توجه قرار ندهیم چون در غیر این صورت حال را هم از دست خواهیم داد، چون زندگی به مرور زمان رو به استهلاک می رود و اگر آن را مرمت و بازسازی نکنیم رو به کاستی خواهد گذاشت؛ بنابراین باید برای روابط اجتماعی با برنامه ریزی، سرمایه گذاری کنیم.
ساجدی اظهار داشت: زن و شوهر مانند دو خط موازی هستند که باید همیشه موازات را در نظر بگیرند و در کنار هم بوده و حرکت کنند، نه در مقابل و روبه روی هم. مهم نیست که در خصوص یک موضوع چه اندازه با هم اختلاف دارند، مهم این است که چه راهکار درستی برای آن داشته و آن مسأله را مرتفع کنند، پس سعی کنیم تغییر را ابتدا در خود ایجاد کنیم نه در دیگران.
وی ادامه داد: بنابراین زوجین در ارتباط با هم باید از عادات مخربی همچون انتقاد کردن، شکایت کردن زیاد، سرزنش کردن، غرغر کردن، تهدید کردن، تنبیه کردن، رشوه دادن برای کنترل دیگری و ... دوری و 7 عادت مهرورز یا محافظت کننده را نسبت به یکدیگر در زندگی مشترک به کار ببندند که این عادات شامل گوش دادن فعال، حمایت کردن، تشویق کردن، احترام گذاشتن، اعتماد کردن، پذیرش یکدیگر و مذاکره کردن بر سر اختلافات(مصالحه) است.
این استاد مشاور خاطرنشان کرد: همیشه باید به جای رقابت، رفاقت داشته باشیم؛ به جای آسایش، آرامش را انتخاب کنیم؛ به جای ادای احترام دروغین، ادب را انتخاب کنیم و کلمه دوستت دارم را همیشه از روی محبت بیان کنیم.
Share/Save/Bookmark