امتیاز مثبت
۳
 
نشست علمی روش شناسی نقد کتاب در دانشکده علوم قرآنی مراغه برگزار شد
نشست علمی با عنوان « نقد و بررسی کتاب با محوریت بررسی و نقد کتاب (منطق ترجمه قرآن) نوشته دکتر محمد علی رضایی اصفهانی» به مناسبت هفته پژوهش، در دانشکده علوم قرآنی مراغه برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب: 7455
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از مراغه، در ابتدای این نشست، دکتر داوری، معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده علوم قرآنی مراغه، پیرامون اهمیت پژوهش، همایش بین المللی قرآن کریم و برگزاری همایش استانی در صورت استقبال دانشجویان دانشکده و نحوه نگارش مقالات، مطالبی را بیان کرد.

در ادامه این نشست، دکتر هادیلو، عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مراغه، ضمن تشریح اصول نقد کتاب، در باب نقد در لغت و اصطلاح بیان کرد: نقد واژه ای است که در فرهنگ ها چنین معنا شده است: «نقدَ الشیء : فَصَحَهُ لِیَعرفَ جیِّدَهُ مِن رَدیئهِ؛ چیزی را نقد کرد، یعنی وارسی کرد تا نیک و بد آن را بشناسد.». نقد در اصطلاح به معنی بررسی نوشتار برای شناسایی و شناساندن زیبایی و زشتی، بایستگی و نبایستگی، بودها و نبودها و درستی و نادرستی آن است.

وی افزود: فایده نقد به خود نویسنده کتاب می رسد. در این باره به کلام جرجی زیدان استناد می کنیم. او در آغاز جلد دوم کتاب تاریخ آداب اللغة العربیّة چنین می نویسد: « گاهی چنین پنداشته می شود که انتقاد ارزش نوشته را پایین آورده و اعتبار نویسنده را ازبین می برد، در حالی که واقعیت جز این است و اگر گاهگداری چنین بازدهی درباره پاره ای نگارش ها دیده می شود به خاطر آن است که آن نوشته ارزش توجه را ندارد... لکن کتابهای پراهمیت با انتقاد، گسترش و رواج پیدا می کنند و نویسندگانش مشهورتر می گردند».

دکتر هایلو در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نخست باید اندیشید که چه چیزی را نقد می کنیم و محدوده کار ناقد تا کجاست؛ آیا آنچه که در اندیشه نقد آن هستیم، نویسنده و شیوه کار وی است؟ تنها نقد اثری خاص از مجموعه نوشته های نویسنده، مراد است یا تمامی آثار وی مورد عنایت است؟

بهمن هادیلو گفت: هر کدام از این ها نقدی ویژه می طلبد و اگر بدون توجه به محدوده کار، دست به قلم برده شود ممکن است به ناحق گفته ای ناروا در شأن نوشته ای بر قلم جاری گردد که جز تلخ کامیِ خاطر نویسنده، بازدهی نداشته باشد.

وی در خصوص هدف از نقد این کتاب افزود: از آنجایی که کتاب مذکور یکی از کتب پیشنهادی برای تدریس واحد ترجمه قرآن محسوب می شود نقد و بررسی آن می تواند در جهت ارتقای روشمندی کتاب برای اثر گذاری بیشتر بر خوانندگان و دانشجویان بیانجامد.

دکتر هادیلو در باب نقد خوب گفت: مهمترین نکته ای که باید به یاد داشت این است که هر نقدی نه تنها کتاب مورد نظر، بلکه موضوعی را هم که کتاب درباره آن است باید شرح دهد و به ذکر خصوصیات آن بپردازد. البته گاه عنوان کتاب کاملاً مبین موضوع آن است، اما کافی نیست.
Share/Save/Bookmark