امتیاز مثبت
۰
 
نشست پژوهشی با موضوع « انقلاب اسلامی،مبدأ تحول انسان ساز» در دانشکده علوم قرآنی زاهدان برگزار شد
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از زاهدان ، نشست پژوهشی با موضوع «انقلاب اسلامی, مبدأ تحول انسان ساز » در دانشکده علوم قرآنی زاهدان برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۸
کد مطلب: 5556
 
 
این نشست که نخستین جلسه پژوهشی کانون پژوهشی دانشجویان دانشکده علوم قرآنی زاهدان بود ، با حضور دکتر مهدی صلاح رئیس دانشکده و همچنین حضور پرشور دانشجویان برگزار گردید.
دکتر صلاح با بیان دیدگاه های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در خصوص انقلاب اسلامی ، این انقلاب را انقلابی هویت خواهانه در پاسخ به بحران هویت ، برشمرد و اظهار کرد : بحران هویتی بر اثر سیاست های عصر پهلوی اول و دوم شکل گرفته بود تا جامعه خصوصاً نسل جوان را به نابودی کامل بکشاند. تفاوت انقلاب اسلامی با سایر انقلاب ها در بعد فرهنگی بودن و هویتی بخش بودن آن است.
وی با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) ، انقلاب اسلامی را به عنوان انقلاب فرهنگی یاد میکردند ، بیان کرد : در جایی حضرت امام فرمودند : «ما می خواهیم که این انقلابمان را, انقلاب فرهنگی مان را, انقلاب اسلامی مان را, به همه ممالک اسلامی صادر کنیم».
وی در ادامه به تشریح معنای فرهنگ و بیان دیدگاه مقام معظم رهبری را پیرامون فرهنگ و نقش آن در تحولات اجتماعی پرداخت و گفت : وجه مشخصه انقلاب اسلامی، بعد فرهنگی آن است که بر مبنای فرهنگ غنی قرآن و اسلام که مبتنی بر فطرت پاک انسانی است ، شکل گرفته است و همین بعد فرهنگی بود که در ایجاد تحول نه تنها در میان اقشار مختلف خصوصاً جامعه جوان ایجاد کرد بلکه آن ها را تبدیل به ایثارگرانی نمود که در دفاع از مرزهای علمی ، اعتقادی ، اقتصادی و جغرافیایی وارد صحنه شدند و با تحقق بخشیدن شعار ما می توانیم خط بطلانی بر اندیشه ای کشیدند که به لحاظ داخلی و خارجی ، فرهنگ جامعه ایرانی را فرهنگی سترون دانسته و اسلام را سبب عقب ماندگی کشور معرفی می کرد.
رئیس دانشکده علوم قرآنی زاهدان افزود : بنابراین انقلاب تحول ساز اسلامی نه تنها در منطقه بلکه در جهان مبدأ تحولاتی شدکه از منظر دین و اندیشه دینی ، جامعه جهانی را متوجه عظمت اسلام و مسلمانی نمود. عظمتی که رسیدن به سعادت ، آزادی ، استقلال و حکومت عدل اسلامی ، عدالت حقیقی و برخورداری از نعمت الهی را در تمدن انسان ساز اسلامی جستجو می کرد.
وی خاطرنشان کرد : انقلاب اسلامی نه تنها در ارکان اندیشه های متفکران چپ و راست تزلزل وارد ساخت بلکه آنها را متوجه نیروی عظیمی نمود که توان تمدن سازی در عصر مدرن را دارد. توانی که بر مبنای مکتب انسان ساز اسلام می تواند کل جامعه بشری را مدیریت کند. هرچند در این مسیر پر فراز و نشیب با موانع داخلی و خارجی مواجه شده ، اما با تکیه بر ارزش های فرهنگی اصیل اسلامی می تواند این باور را در جهان اسلام به وجود آورد که در مقابل فرهنگ استعماری مقابله کرده و به فرموده حضرت امام(ره) در مقابل نقشه های شوم آنها که (بیگانه نمودن کشورهای استعمار زده از خویش و غرب زده و شرق زده نمودن آنان است و به هیچ انگاری فرهنگ خودی و برتر شماردن فرهنگ آنان است) بایستند و بدانند که با تکیه بر اسلام و قوانین مترقی آن می توانند به استقلال و آزادی برسند.
دکتر صلاح در بخش دیگری از سخنان خود بر اساس پژوهشی که در سال ۸۳ در خصوص اهمیت اهداف و ارزش های فرهنگی در انقلاب اسلامی صورت گرفت ، اظهار کرد : براساس شعارهایی که در زمان وقوع انقلاب اسلامی از سوی مردم داده می شد ، اهداف و ارزش های فرهنگی در انقلاب اسلامی رتبه نخست را در میان شعارها داشتند . به گونه ای که هدف گذاری فرهنگی و ارزش های آن ۵۴ درصد از شعارهای مردم را تشکیل و اهداف و ارزش های سیاسی ۴۰ درصد و در این میان اهداف و ارزش های اقتصادی ۶ درصد شعارها را شامل می شد و این به منزله اهمیت فرهنگ و ارزش های فرهنگی در جامعه بود.
وی اهمیت توجه به فرهنگ و بازیابی هویت اصیل را عین توجه به اقتصاد عنوان کرد و افزود : درصد شعارهای اقتصادی مردم به منزله بی توجهی به نیازهای اقتصادی نبود اما در انقلاب اسلامی مانند جوامع ماتریالیستی و مارکسیستی اقتصاد زیربنا نیست. اصل ، استقلال و آزادی و خودکفایی و بازیابی هویت است که چنانچه این مهم تحقق یابد فعالیت های اقتصادی نیز نه تنها در حاشیه قرار نمی گیرد بلکه ایجاد امکانات رفاهی و تأمین معیشت مردم و خودکفایی اقتصادی یکی از فرایض دینی به شمار می آید .به طوری که چهره زشت فقر را از جامعه بزداید و جامعه ای که در خور شأن نظام اسلامی است محقق سازد.
رئیس دانشکده علوم قرآنی زاهدان همچنین بیان کرد : تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی از همین زاویه نشأت می گیرد که نمی خواهند سرنوشت و مقدرات کشور ، دستخوش امیال و آرمان های نظام های استعماری شود. بدین لحاظ در حوزه اقتصاد ، فرهنگ کار و تلاش را سفارش می کنند. چراکه از همین سنگر نیز دشمن برای حاکمیت فرهنگی خود و تصرف سنگرهای دیگر استفاده می کند. نامگذاری سال های اخیر به نام اقتصاد مقاومتی و سامان دهی نظام اقتصادی، نوعی رویکرد واقع بینانه در جهان امروز است که بی توجهی به آن خسران عظیم و حتی غیر قابل جبران به هویت و ماهیت نظام اسلامی و انقلاب اسلامی وارد می سازد.

Share/Save/Bookmark