امتیاز مثبت
۰
 
بررسی دیدگاه آیات و روایات پیرامون ترور در دانشکده علوم قرآنی قم
جلسه دفاع از پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد با موضوع «بررسی دیدگاه آیات و روایات پیرامون ترور» در دانشکده علوم قؤآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۸
کد مطلب: 9417
 
بررسی دیدگاه آیات و روایات پیرامون ترور در دانشکده علوم قرآنی قم
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «بررسی دیدگاه آیات و روایات پیرامون ترور» با نگارش سید محمد حسینی، دانشجوی رشته تفسیر قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
این جلسه با حضور سید عبدالرسول حسینی زاده به عنوان استاد راهنما و جعفر بچاری به عنوان استاد داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
چکیده پایان نامه به این شرح است:
مفهوم ترور یکی از مفاهیم مهم و مطرح در اندیشه‌ی سیاسی می باشد که از دیر باز مورد توجه بوده است و آنچه آن را در این اواخر داری اهمیت بیشتری کرده است دستاویز شدن این موضوع توسط قدرت های استکباری در جهت سرکوب کردن مبارزات حق طلبانه و بد نام نمودن اسلام می باشد.
امروزه جنایتکارانی که برای رسیدن به اهداف پلیدشان دست به هر جنایتی می زنند دین مقدس اسلام و مسلمانان را متهم به ترور می کنند و با تحریف حقایق، اسلام را دین ترور و خشونت معرفی می کنند. از این‌رو، بررسی موضوع تروریسم و بازکاوی آن از نگاه آیات و روایات در جهت ارائة پاسخی شایسته به هجمۀ تبلیغاتی دشمنان اسلام، ضروری می‌نماید.
این پژوهش با روش توصیفی ـ تحلیلی ضمن تبیین موضوع، دلائل عدم مشروعیت ترور از منظر قرآن، سنت (آیات و روایات) و عقل و همچنین تفاوت ترور با دفاع مشروع را مورد بررسی قرار داده است. یافته‌ها نشان می‌دهد که ترور در اصل، معناي ترس، رعب و وحشت می‌دهد، با وجود تفاسیر و تعاریف مختلف، مصادیق مشترك آن را می‌توان، سلب امنیت، فساد و اعمال غیر قابل پیشبینانه از سوي افراد، حکومت‌ها و گروه‌هاي فرادولتی و بین المللی دانست و همه این موارد در اسلام محکوم می باشد.
قرآن در قصاص، فساد در زمین و محاربه با خدا و رسول خدا، دستور کشتن داده است، ولی در هیچ یک از موارد یاد شده، برخلاف ترور، قتل به صورت پنهانی، بدون اذن حاکم اسلامی صورت نمی‌گیرد و برخلاف ترور، این اقدامات سبب بازگشت آرامش و امنیت عمومی می گردد. در سیره نبوی از ترور به مفهومی امروزی آن نشانی وجود ندارد و در روایات صراحتاً از ترور نهی شده است.
Share/Save/Bookmark