امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه «شاخص های اخلاقی خانواده قرآنی از منظر آیات و روایات» در مراغه
پایان نامه «شاخص های اخلاقی خانواده قرآنی از منظر آیات و روایات» در دانشکده علوم قرانی مراغه دفاع شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۵
کد مطلب: 11308
 
 
به گزارش ایحا از مراغه، جلسه دفاع از پایان نامه «شاخص های اخلاقی خانواده قرآنی از منظر آیات و روایات» با نگارش سهیلا قربان زاده، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و با راهنمایی دکتر حمید محمدی راد و داوری دکتر محمد سبحانی در دانشکده علوم قرآنی مراغه برگزار شد. این پایان نامه در نهایت با درجه خوب در مراغه پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه این‌چنین آمده است:
شاخص به معنی الگو و نمونه است و اخلاق، در اصطلاح صدور اعمال و انجام کارها بدون تأمل است و خانواده در واقع از ازدواج زن و مرد به‌وجود می‌آید و شاخص‌های اخلاقی اعضای خانواده قرآنی، همان ویژگی‌هایی است که باعث برتربودن آن‌ها از طریق انجام برخی کارها است که آنان را از سایر خانواده‌ها جدا می‌کند.
در بین اعضای خانواده قرآنی، مهربانی و صمیمیتی برقرار است که در سایر خانواده‌ها به‌ ندرت یا خیلی کم دیده می‌شود، چنان‌که اعضای آن به‌خاطر خدا و در راه خدا کاری را انجام می‌دهند و چنان از قیامت و معاد می‌ترسند که گویی، الان مرگ به سراغ آنان خواهد رفت و با خوش‌رویی و رعایت عدالت و انصاف با هم‌دیگر برخورد می‌کنند. چنان‌که حتی در برابر مصائب صبور و شکیبایند و زود از کوره به‌در نمی‌روند. به دنبال خدمت و کارگشایی نسبت به دیگرانند و دارای صدق و امانت و فروتنی نسبت به خود و دیگران می‌باشند.
آنچه که در این پایان نامه بدست آمده است: شاخص‌های اخلاقی اعضای خانواده قرآنی از نظر آیات شامل ۱ـ خدامحوری ۲ـ ترس از قیامت و معاد ۳ـ اخلاق در عمل ۴ـ عدالت‌محوری ۵ـ گذشت ۶ـ حُسن معاشرت است.
شاخص‌های اخلاقی اعضای خانواده‌ قرآنی از نظر روایات عبارتند از:
۱ـ صبر و شکیبایی ۲ـ دوری از خشم و عصبانیت ۳ـ خوش‌رویی ۴ـ خدمت و کارگشایی ۵ـ صدق و امانت ۶ـ تواضع.
هم‌چنین از معرفی خانواده‌های قرآنی می‌توان به خانواد‌ه‌ حضرت ابراهیم(ع)، حضرت شعیب(ع)، حضرت مریم(س) و پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع) اشاره کرد.
کلیدواژه‌ها: شاخص، اخلاق، خانواده‌ی قرآنی، آیات، روایات
Share/Save/Bookmark