امتیاز مثبت
۱
 
دفاع از پایان نامه قرآنی مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی قم
پایان نامه قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی قم دفاع شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب: 11812
 
دفاع از پایان نامه قرآنی مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی قم
 
به گزارش ایحا از قم، جلسه دفاع از پایان نامه «نقش خانواده در نهادینه سازی فرهنگ ولایت پذیری در فرزندان از دیدگاه آیات و روایات» با نگارش سارا حسینی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و راهنمایی دکتر مهدی داوری و داوری دکتر علی اصغر شعاعی در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

چکیده پایان نامه:
مهم ترین هدف در زندگی هر انسانی رسیدن به کمال و سعادتمندی است اما اینکه با چه ابزاری می تواند این مسیر را به درستی طی کند، سؤالی است که ذهن آدمی را همواره به خود مشغول ساخته است.
بر اساس آیات و روایات، تمام سعادت ها در ایمان و دینداریِ صحیح خلاصه می شود و محور مرکزی دینداریِ بانشاط در ولایت مداری خلاصه می شود، پس در واقع ولایت مداری، می تواند بهترین و مهم ترین هدف برای انسان تشکیل یک خانواده ولایی باشد که از قبل از تشکیل آن، با بندگی و رزمندگی در مسیر زندگی و انتخاب همسفری مناسب، همچنین با تولید و تربیت نسلی مهذّب، می تواند به این هدف متعالی نزدیک شود.
برای اینکه این محیط طیب، به خانه و خانواده ای که محل نهادینه سازی ولایت مداری است تبدیل شود، نیازمند رعایت اصولی است. وقتی صحبت از نهادینه سازی از منظر قرآن و روایات می شود یعنی فرآیندی به هم پیوسته که اگر اصول آن در جای خود به کار گرفته شود، منجر به نتایجی مطلوب و مثبتی می گردد.
شاه کلید تربیت ولایت مدارانه در محیط خانواده، محبت کردن مرد به زن و احترام زن به مرد است که اگر غیر از این باشد، فرزندان به لحاظ روحی متعادل نخواهند شد و لذا برای دینداری و ولایت مداری آمادگی پیدا نخواهند کرد.
نتایج پژوهش حاضر با به کارگیری روش توصیفی تحلیلی عبارت اند از: ۱.برای اینکه طی یک فرآیند پیوستار، ولایت پدر نسبت به فرزند منجر به ولایت پذیری فرزند نسبت به اولیاء الله و رهبر جامعه و سپس ولایت پذیری امام معصوم علیهم السلام بشود تا اطاعت پذیری و ولایت پذیری پیامبر(ص) و در نهایت ولایت الله را از عمق جان بپذیرد و بندگی کند، باید اصول طلایی اطاعت، خدمت و محبت به والدین در وجود فرزند بارور شود؛ ۲.مراحل نهادینه سازی فرهنگ ولایت پذیری هم چون خودسازی، خانواده سازی و جامعه سازی از ابتدا موردتوجه باشند؛ ۳.مواردی چون خودشناسی، خداشناسی، معادشناسی و امام شناسی به عنوان مؤلفه های مهم آموزش برای نهادینه کردن فرهنگ ولایت پذیری در رأس امور تربیتی قرار بگیرند؛ ۴.در مرحله ی خانواده سازی به ویژه در بخش تربیت فرزندان، شیوه های ادب ورزی همچون روش های تشویقی، روش های الگویی، مهرورزی، بصیرت بخشی، جذاب سازی، تکریم، بسترسازی، اهتمام به زیارت و مسئولیت بخشی، در الویت مسیر تربیت ولایی باشند؛ ۵.در مرحله جامعه سازی، شیوه هایی چون معرفی و حبّ به اهل بیت: و پدر امّت، تمرین انتظار، تمرین توّلی وتبرّی، ایمان در عمل، مسجدمحوری و... در امر نهادینه سازی بسیار اثرگذار خواهند بود.

کلیدواژگان: خانواده، ولایت وسرپرستی، نهادینه سازی، فرهنگ ولایت پذیری.
Share/Save/Bookmark