امتیاز مثبت
۰
 
در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد:
دفاع از پایان نامه قرآنی مقطع کارشناسی ارشد در کرمانشاه
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۱
کد مطلب: 11669
 
 
به گزارش ایحا از کرمانشاه،پایان نامه «بررسی و تبیین اصلاح گری فرهنگی و اقتصادی حضرت شعیب (ع) در قرآن» با نگارش مریم کهریزی دانشجوی رشته علوم قرآن مجید در  مقطع کارشناسی ارشد  و با راهنمایی دکتر زهره نریمانی و داوری دکتر مجید چهری در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه دفاع شد.

این پایان نامه در نهایت با کسب درجه عالی در این دانشکده پذیرفته شد.

در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:
اصلاح و اصلاح گری به معنای بهینه ساختن، آراستن و پیراستن است و فرهنگ یک امر اجتماعی است که از ابزار حفظ یک جامعه است، اگر فرهنگ جامعه ای رو به انحطاط برود، جامعه هویت فرهنگی خود را از دست می دهد، به همین دلیل مصلحان و رهبران، قبل از انجام هر گونه اصلاحات، باید اصلاح گری فرهنگی در جامعه را پیش بگیرند. در آموزه های قرآنی از پیامبران به عنوان مصلح یاد شده و هدف از بعثت آنها را، ایجاد تعادل با به کارگیری ابزار بیم و امید، تبشیر و انذار دانسته تا بستری را برای ایمان و اصلاح فرد و جامعه فراهم سازد. حضرت شعیب(ع) نمونه بارزی است که در همین راستا حرکت می‌کند و مردم زمان خود را از افساد پس از اصلاح باز می‌دارد. آن حضرت در برهه اي از زمان مبعوث شدند که هجمه های فرهنگی و اقتصادی زیادی در آن جامعه حاکم بود و بت پرستی، ترک نماز، تقلب در معامله، کم فروشی و .. شرایط نابسامانی را ایجاد کرده بود. از آنجا که رابطه بین فرهنگ و اقتصاد غیرقابل انکار است، و بررسی علل مفاسد اقتصادی نشان داد که اقتصاد ریشه در فرهنگ دارد؛ اصلاح و بهبود وضعیت اقتصادی نیز وضعیت فرهنگی خاص خود را می طلبد. در این پژوهش با بررسی اصلاحات حضرت شعیب(ع) این مهم به دست می آید که آن حضرت با تبليغ و دعوت بر اساس راهبرد فرهنگى و تبليغى امر به معروف و نهى از منكر (دعوت به باورها و ارزشهاى توحيدى و نهى از باورها و ارزشهاى كفرآلود و شرك ‏آميز) در صدد اصلاح جامعه خود برآمد.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از :
۱. تعاریف مفاهیم نظری تحقیق مطرح و در این فصل دو بخش زندگی نامه حضرت شعیب علیه السلام در آیات و روایات و نیز مباحث اصلاح گری و اقتصاد مطرح و بررسی می‌شود.
۲. بیان مفاسد و انحرافات فرهنگی و اقتصادی و قوم شعیب علیه السلام پرداخته شده.
۳. شیوه تبلیغ و اصلاح گری حضرت شعیب علیه السلام در میان قومش و نحوه برخورد و پاسخ قوم حضرت شعیب علیه السلام با توجه به آیات بررسی و بیان میشود و ماحصل و نتیجه گیری پژوهش
Share/Save/Bookmark