امتیاز مثبت
۱
 
پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی فاطمه آزادی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۹
کد مطلب: 10930
 
پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز دفاع شد
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «واکاوی انواع معامله با انواع معامله با خدا و نقش آن در تفسیر آیات دال بر درجات ایمان» با نگارش خانم فاطمه آزادی دانشجوی رشته علوم قرآن در مقطع کارشناسی ارشد، با راهنمایی حجت الاسلام والمسلمین عبدالرسول هادیان شیرازی و داوری دکتر روح الله دهقان باغی در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره 18 پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است: در بعضی از تعابیر قرآنی، خداوند رابطه خود با اعمال بندگانش را به عنوان معامله گری بیان کرده است، به همین جهت در بسیاری از موارد در امور مثبت یا منفی از واژه هایی همچون «تجارت»، «بیع»، «قرض»، «شراء»، «اشتری» و همچنین واژه های مرتبط با آن همچون «ربح»، «خسارت» استفاده کرده است. اما آنچه در این نوشتار بررسی می شود انواع معاملاتی است که خداوند با مؤمنان دارد. با بررسی آیات قرآن در این زمینه می توان به انواع این معاملات پی برد؛ زیرا به تعبیر روایات، گروهی خدا را به امید بخشش پرستش می کنند، که این پرستش بازرگانان است، گروهی او را از روی ترس عبادت می کنند که این عبادت بردگان است، گروهی خدا را شایسته پرستش می دانند که این پرستش آزادگان است.
در این نوشتار انواع معاملات با انواع درجات مؤمنان بررسی می شود تا معنای بعضی از آیات، روشن شود. ضرورت این پژوهش زمانی آشکار می گردد که انسان به توجه داشته باشد که اگر در مسیر کمال توقف کند دچار خسران می گردد، و چنین جامعه ای که برای به دست آوردن کمالات تلاش نکند دچار رکود خواهد شد، پس لازم است هر انسان بر اساس ظرفیت خود برای کسب معرفت و کمال تلاش کند تا از رکود در امان بماند و قرآن را در این زمینه راهنمای خود قرار دهد.
در این پایان نامه از روش توصیفی تحلیلی استفاده شده است. آیاتی از قرآن انسان را به بهشت بشارت می دهند و آیاتی دیگر انسان را از عذاب الهی می ترسانند تا انگیزه انسان را برای عبادت خدا زیاد کنند و انسان در مسیر بندگی خداوند قرار گیرد و با طی کردن مسیر تکامل و افزایش ایمان، عبادت را فقط برای رضای الهی انجام دهد تا جایی که خود مشتاق عبادت، برای خود خدا و رسیدن به رضوان و قرب الهی باشد.
هر چه انسان در این معامله اهداف خود را بلاتر برد از کمال بیشتری بهره مند می گردد. با این کار حقیقت معنای آیاتی که به مؤمنان امر به ایمان می کند، و یا درخواست هدایت به راه مستقیم و افزایش ایمان شده، حل می شود.
Share/Save/Bookmark